ÖZEL HABER

'Cinsel istismar düzenlemesi" üzerinden algı operasyonu!

Tartışmalara yol açarak gündeme oturan "cinsel istismar düzenlemesi", gerekli resmi açıklamalara rağmen sıcaklığını korumakta. Önergenin düzenlenmesindeki amaç ve kapsamına ilişkin, asıl olması gerektiği gibi hukukçuların analizlerine yer vermekte fayda olabileceğini düşündük...

'Cinsel istismar düzenlemesi" üzerinden algı operasyonu!

turkiyehabermerkezi.com

Toplumda infial uyandırabilecek hassasiyette olan "cinsel istismar" konusu, yapılan yeni düzenleme ile yeniden gündeme geldi. Önergenin içeriğine kulak asmadan "algı operasyonu" için sosyal medya üzerinden çirkin girişimler yaşandı.

Peki önergenin amacına ilişkin yapılan resmi açıklamalara rağmen, konuyu tartışmaya açarak saptırmaya çalışanların dayandıkları temel nedir?
 
Aslında birçok soru var ama hepsinin cevabı ortak. Düzenlemedeki iyi niyet ortada, peki işi sulandıranların amacı gerçekten eleştirmek mi?, yoksa hedef toplumun hassas konularından yararlanarak iktidarı karalamak mı?...

İşte bir hukukçu gözünden önergenin açılımı;

'Cinsel istismar önergesi' üzerinden agı çalışması

TCK m. 102-105 arasinda duzenlenmiş olan cinsel suçlar teoride ve uygulamada son derece sorunlu formulasyonlardır. Zira dönemin opportunist ve kötü niyetli FETO'cu ve Siyasal İslamcı muktedirlerinin cinsel yasaklar uzerinden toplumu şekillendirmek için Militan Feminizm'i araçsallastırmış ve olması gereken hukuka tabana zıt bir cinsel suç ve ceza politikasi ortaya koymuştur. 

Bu bağlamda Mevcut kanun, hele ki cinsel istismar formulasyonu tam bir fiyaskodur. Pedofiliyi ya da cinsel yirticiligi engellemek ve bu suclarla mucadele degil, ozgur cinselligi yasaklayarak tasra muhafazarligini, kasaba ham yobazlığını radikal feminizm uzerinden Ülkeye dayatmak maksatlıdır.

Bir örnekle: 15 yaş 11 ay 30 gunluk bir genç kız 17 yasinda erkekle rızası ile basit ya da nitelikli duzeyde sevişirse, kanun bu rizayı kabul etmemekte erkeğe anormal cezalar yağdımaktadir. 

"Düzenleme iyi neyetli, Hükümete saldırmamalı"
 
Ekteki kanun teklifiin bu sakıncaları gidermek için yine yanlış şekilde duzenlenmiş ama.iyi niyetli bir duzenlemedir. İktidar partiden geldi diye hemen saldirmak doğru değildir.

Mukayeseli hukukta Romeo ve Juliet yasaları olarak adlandırdığımız kanunlarla pek cçok batiı ülkesinde yaşları birbirlerine yakin gençlerin rızai cinsel ilişkilerini suç olarak duzenlememistir. Hatta bazı uülkelerde burada erkeğin 30 yaşına kadar olabilecei öngörülmüstur.

"İşi sulandıranlar hep var"

Tarihin çöplüğündeki iki ideoloji yani etno fazim ( Kemalizm) ve teo-fasizm (Siyasal İslam) üzerinden ceza hukuku devşirirseniz ve bu kafalarla yargılama yaparsanız masum onbinlerce genç hapis yatar.

Özetle ve sonuç olarak ekteki kanun teklifi iyi niyetli ama doğruyu amaçlayan bir kanun teklifidir. 
Konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım  ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan açıklama geldi.

'Cinsel istismar' düzenlemesi tecavüze af değil


 Binali Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Perşembe gecesi TBMM'ye verdiği "cinsel istismar" suçlarına ilişkin kanun önergesinin "tecavüze af" anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, "Bu tecavüze af değildir.Tamamen gerçek dışı bir iftiradır" dedi.

Yıldırım, "Olay şudur: Yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var. Bilmiyorlar yasaları. Dolayısıyla çocukları oluyor, baba hapse giriyor, çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır" diye konuştu.

İlgili haber için tıklayın"Muhalefet konuyu çarpıtıyor"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da altı Ak Parti'li milletvekilinin imzasıyla sunulan önergenin, 'kadınların tecavüzcüsüyle evlendirilmesi' anlamına gelmediğini, muhalefetin konuyu 'bilerek ve isteyerek çarpıttığını' söyledi.

İlgili haber için tıklayın

Konular: Tbmm, cinsel istismar önergesi,

Yorumlar