ÖZEL HABER

'Hayır'cılar neye hayır dediklerini bilmiyor!

16 Nisan'daki referandumla ilgili İzmir'de yapılan röportaj 'hayırcı'ların neye hayır dediklerini bilmeden oy kullanacakları gerçeğini gözler önüne seriyor. Yapılan röportajla hayır diyen vatandaşların aslında anayasa maddeleriyle ilgili hiçbir bilgisi olmadığını gösteriyor.

'Hayır'cılar neye hayır dediklerini bilmiyor!
16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumuyla ilgili anketler, sokak röportajları yapılmaya devam ediyor. Sokak röportajının en son yapıldığı yer bu sefer İzmir oldu. 

CHP tarafından yönetilen İzmir halkıyla röportaj yapılarak referandumda hangi oyu kullanacakları ve anayasa maddeleri hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları soruldu. Kendilerine mikrofon tutulan İzmir halkı genelde 'hayır' oyu kullanacaklarını açıkladılar. Burada garipsenecek durum ise hayır oyu kullanacaklarını söyleyip bu konuda bilgi sahibi olmadıklarını söylemeleri oldu.

Yapılan sokak röportajı film sahnelerine taş çıkartacak cinsten olup insana 'gülsem mi ağlasam mı' dedirtiyor. İzmirli vatandaşlarımızdan hayır diyenlerin çoğu 'gururla' hayır derken neye hayır diyeceklerini bilmiyorlar.

Açıklamalar, hükümetin yaptığı her işe körü körüne hayır diyen bir kısım vatadanşın cehaletini açıkça gözler önüne seriyor.

'İzmir halkı hayıra yatkın' diyen bir vatandaş neden hayır dediğini de trajikomik bir şekilde din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını istediği için hayır diyeceğini açıklıyor. Bunun yanı sıra mikrofonun uzatıldığı iki genç kız ise anayasa maddelerini okumadıklarını ama buna rağmen hayır diyeceklerini açıklıyorlar. Ancak burada asıl garipsenecek durum ise kendilerine bu maddeleri okuduklarında fikirlerinin değişip değişmeyeceğini soran muhabire hiçbir şekilde fikirlerinin değişmeyeceğini açıklamaları oldu.

Konular: anayasa değişikliği, izmir, referandum,

Yorumlar