ÖZEL HABER

'Her fes takan Osmanlı değildir'

Tarihçi yazar Talha Uğurluel'in sosyal medyada paylaştığı fesli fotoğraf o kişinin Osmanlı'dan olduğu görüntüsünü verse de aslında İslam düşmanı eli kanlı David Ben Gurion'un ta kendisi.

'Her fes takan Osmanlı değildir'
Tarihçi yazar Talha Uğurluel'in sosyal medyada paylaştığı fotoğraf bazı gerçekleri ortaya çıkardı. Talha Uğurluel'in paylaştığı fotoğraf Osmanlı topraklarında bulunan, okullarında okuyan hatta Türkçe'yi kusursuz bir şekilde kullanan Yahudilerin Osmanlı'danmış gibi görünmeye çalıştıklarını gösteriyor. Bunlardan biri de İslam düşmanı terör devleti İsrail'in kurucularından olan David Ben Gurion'dur.
Bu fotoğrafa bakan herkes bu kişinin Osmanlı’ya mensup biri olduğunu söyler. Ancak fotoğraftaki bu kişinin fes takmış olması sizi şaşırtmasın. Çünkü fotoğraftaki kişi terör devleti İsrail’in kurulmasında etkin rol oynayan eli kanlı David Ben Gurion’dan bir başkası değil. Bu fotoğraf 1913 yılında Ben Gurion’un İstanbul Üniversitesinde öğrenci olduğu zamanlara ait.

 David Ben Gurion 1911-1912 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okumuş ve tuhaf ama çok iyi derecede Türkçe bilmektedir.


İşte Talha Uğurluel'in paylaştığı o fotoğraf
 
David Ben Gurion kimdir?
 
1886 yılında Polonya da dünyaya gelen Gurion’un babası Siyonist bir gruba üyedir. Ben Gurion, okul yıllarında babasının yolunu izleyerek Siyonist grupların içinde faaliyet gösterir. Dinden uzaklaşarak politik Siyonizme kayar.
 
Henüz yirmi yaşlarında iken o dönem Osmanlı toprakları olan Filistin e göç eder. Osmanlı topraklarında gizli faaliyet gösteren Sion Çalışanları örgütünde etkin rol oynar.
 
I.Dünya Savaşı ile İngilizlerle işbirliği içine giren Ben Gurion, Siyonist örgütün önde gelenlerindendir. Ben Gurion, New York a gider, orada da Siyonist faaliyetlerini sürdürür.
 
1934 yılında İsrail e dönen Ben Gurion, bugünkü İsrail gizli servisi Mossad ın ilk nüveleri olan Yahudi Ajansı'nı kurar.


 
Bu ajans İsrail devletinin kurulmasında önemli faaliyetlerde bulunur, dağınık olan Yahudi toplulukların birleşmesinde çok etkin rol oynar.
 
 Ben Gurion un özellikle bu dönemde İngiltere nin Filistin politikasına karşı sert tedbirler aldığı göze çarpmaktadır.
 
Mayıs 1948 de şeytan devlet İsrail in ilk başbakanı olarak İsrail in kuruluş belgesini dünyaya deklare eder.
 
İki dönem İsrail cumhurbaşkanı olan Ben Gurion 1973 yılında ölür. 
 

Konular: talha uğurluel, fes, israil, terör,

Yorumlar

  • fotoğraf 1913 yılında Ben Gurion’un İstanbul Üniversitesinde öğrenci olduğu zamanlara ait. David Ben Gurion 1911-1912 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okumuş .. Burayı anlamadım. SELÇUK KESKİNKILIÇ