ÖZEL HABER

10 maddede Cumhurbaşkanlığı Sistemi

AK Parti Ankara milletvekili Aydın Ünal bugün Yeni Şafak'taki köşesine Cumhurbaşkanlığı Sistemini taşıdı. AK Partili vekil Cumhurbaşkanlığı Sistemini 10 maddede kısaca açıkladı.

10 maddede Cumhurbaşkanlığı Sistemi
AK Parti Ankara milletvekili aynı zamanda Yeni Şafak yazarı Aydın Ünal bugün "10 soruda yeni sistem" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

10 maddede anayasa değişikliğiyle ilgili akıllara takılan soruları cevaplayan ve yeni sistemi maddeler halinde açıklayan Ünal yazısında CHP'nin bu sisteme neden karşı çıktığına da değiniyor. 

Ünal MHP'nin destek verdiği sisteme CHP'nin neden karşı çıktığını, "CHP'nin gizli iktidarı ne zaman sarsılsa, CHP darbe şartlarını oluşturuyor, askeri darbelerle iktidarı yeniden ele alıyordu. Bu yeni düzenlemeyle CHP'nin iktidarlara haksız ortaklığı artık sona eriyor. CHP, iktidar olmak istiyorsa artık siyaset yapmak ve çalışmak zorunda. Bu korkuyla yeni düzenlemeye karşı çıkıyor." şeklinde ifade etti.

Muhalefetin aslında Cumhurbaşkanı'nın haklarını kısıtlayan ve milletin daha çok söz sahibi olduğu bu yeni değişiklik için diktatörlük geliyor söylemlerine de "Artık “millet iktidarı” ve “devlet iktidarı” diye 2 ayrı güç değil, sadece millet iktidarı olacak. Milletin yetki verdiği seçilmişler bu yetkilerini vesayet kurumlarıyla paylaşmayacaklar. Mevcut sistemde Başbakan ya da Cumhurbaşkanı nasıl diktatörlüğe gidemezse, yeni sistemde de gidemez. Cumhurbaşkanı 5 yılda bir seçilecek ve en fazla 2 kez seçilebilecek. Millet Cumhurbaşkanı ve ekibinin icraatini beğenmezse seçimlerde gerekeni yapacak; beğenirse de bir kez daha seçebilecek." şeklinde cevap verdi.

İşte o yazı;

1. Yapılmakta olan Anayasa değişikliği ile rejim mi değişecek?

Hayır. Devletin yönetim şekli, yani rejim Cumhuriyet'tir. Yapılan anayasa değişikliğinin, devletin yönetim şekliyle bir ilgisi yoktur. Değiştirilmekte olan, Hükümet Sistemi'dir. Kullanmakta olduğumuz Hükümet Sistemi de Cumhuriyetle başlamamış, 1876'da Osmanlı döneminde başlamıştır ve süreç içinde defalarca değişikliğe uğramıştır. Bugün de, Hükümet Sistemi üzerinde kapsamlı bir değişiklik yapılıyor. Selçuklu ve Osmanlılar'ın yaptığı gibi, Türkiye'nin toplumsal yapısına ve geleneklerine uygun, özgün bir yönetim sistemi tesis ediliyor.

2. Neden bugün? Ekonomiye saldırılar var. Terör her gün can alıyor. Anayasayı değiştirmenin zamanı mı şimdi? Aceleye getirilmiyor mu?

Hükümet sistemini değiştirme ihtiyacı bugün ortaya çıkmadı. Özellikle 1960'dan itibaren Türkiye bu ihtiyacı yakından hissediyor. Merhum Erbakan, merhum Türkeş, merhum Özal ve Demirel sistemin mutlaka değişmesi gerektiğini ifade ettiler ama ömürleri ve güçleri buna imkan vermedi. 15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye'de sistemin bir an önce değişmesi gerekliliğini tekrar ortaya koydu. Bu ihtiyacın önemini daha yakından gören MHP de AK Parti'ye destek verme kararı aldı. Yani, yarım asırlık bir ihtiyacın giderilmesi için, bugün şartlar oluştu. Acelecilik yok, zira konu on yıllardır konuşuluyor ve gerekli birikim ziyadesiyle oluştu. Yeni sistem, ekonomiye yönelik saldırılarla, terör saldırılarıyla daha güçlü mücadele etmemizi, Türkiye'yi daha hızlı büyütmemizi sağlayacak.

3. Bütün yetkiler bir kişide mi toplanıyor? Bu sistem diktatörlüğe gider mi?

Hayır. Başbakanlık makamı 2019 yılından itibaren kalkacağı için, Cumhurbaşkanı Başbakan'ın da yetkilerini üstleniyor. Diğer taraftan yasama ve yargı daha da güçlendiriliyor. Yasama, yürütme ve yargı birbirini denetliyor ve dengeliyor. Artık “millet iktidarı” ve “devlet iktidarı” diye 2 ayrı güç değil, sadece millet iktidarı olacak. Milletin yetki verdiği seçilmişler bu yetkilerini vesayet kurumlarıyla paylaşmayacaklar. Mevcut sistemde Başbakan ya da Cumhurbaşkanı nasıl diktatörlüğe gidemezse, yeni sistemde de gidemez. Cumhurbaşkanı 5 yılda bir seçilecek ve en fazla 2 kez seçilebilecek. Millet Cumhurbaşkanı ve ekibinin icraatini beğenmezse seçimlerde gerekeni yapacak; beğenirse de bir kez daha seçebilecek.

4. Cumhurbaşkanı istediğini yapabilecek, Meclis'e ihtiyaç duymadan istediği kanunu çıkaracakmış.

Yanlış. Mevcut sistemde Başbakan ve Bakanlar Kurulu'na verilen Kanun Hükmünde Kararname yetkisi şimdi Cumhurbaşkanı'na veriliyor. Cumhurbaşkanı her konuda KHK çıkaramıyor. Ayrıca TBMM'nin aynı konudaki kanunları KHK'ları geçersiz kılıyor.

5. Cumhurbaşkanı sorgulanamayacakmış, yargılanamayacakmış.

Yanlış. Tam tersine, bugün, mevcut sistemde Cumhurbaşkanı yargılanamıyor ve tamamen sorumsuz. Yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanı'na yargı yolu da açılıyor. Üstelik Yüce Divan yolunu açmak, mevcut sisteme göre daha da kolaylaşıyor.


Yazının devamı için tıklayınız

 

Konular: aydın ünal, cumhurbaşkanlığı sistemi, yenişafak,

Yorumlar