ÖZEL HABER

Ak Parti genel başkan yardımcısının akılları karıştıran ilişkileri

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Hain FETÖ’ye mensup kişilerle alakalı “Kimse bu benim akrabamdır demesin” diye ortaya koyulması gereken tavrı net bir şekilde ifade ederken, Cumhurbaşkanının memleketi olan Rize’de yaşananlar dikkatimizi çekti. Bu doğrultuda kendisi de Rizeli olan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’ya bir kaç...

Ak Parti genel başkan yardımcısının akılları karıştıran ilişkileri
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yasaklı olduğu dönemlerden itibaren yanında olan, o dönem avukatlığını yapan Hayati Yazıcı’nın birçok açıklamaları izleyenleri, dinleyenleri, okuyanları şaşırtmıştı. 17-25 Aralık’ta yargı üzerinden yapılmaya çalışılan darbe girişimi sonrası Rize’deki bir programda “Ben paralel yapı diye bir yapının olduğuna inanmıyorum” dediğinde Hayati Yazıcı’nın bu çıkışına kimse akıl sır erdirememişti. Kendisine, bu söylemiyle ne demek istediği sorulduğunda da “Sözlerim çarpıtıldı” diyerek ne demek istediğini net bir ifade ile açıklamamıştı.


Hayati Yazıcı 17/25 Aralık onrası "Paralel devlet yoktur" demişti.FETÖ’DEN DOLAYI GÖREVDEN ALINAN VALİ’YE MUHTEŞEM UĞURLAMA

23 Mayıs 2014’te FETÖ bağlantısı şüphesiyle Merkez’e alınan Rize eski Valisi Nurullah Çakır, Rize'ye muhteşem bir uğurlama ile veda etti.

Bu uğurlama organizasyonundan rahatsız olan bazı parti yetkilileri dönemin il başkanı ve şu anda Rize milletvekili olan Hikmet Ayar’a tepkilerini dile getirmişti. Hikmet Ayar ise “Sayın bakanımız Hayati Yazıcı, Valimize yakışan bir uğurlama yapın” diye kendisine tavsiyede bulunduğunu söylemişti.

Merak ettiğimiz iki soru var.

1. Sayın Hayati Yazıcı, FETÖ’den dolayı merkeze alınan Vali için neden güzel uğurlanması hususunda İl Başkanlığı'na talimat verir?

2. Dönemin Ak Parti İl Başkanı, şu anda ise Rize Milletvekili olan Hikmet Ayar, “Sayın Bakanım bu vali FETÖ ilişkileri nedeniyle merkeze alındı, biz buna uğurlama yaparak, onun yanında olduğumuzu belirtmiş oluruz” diyerek gelen ricaya neden itiraz etmedi?

 
(23 Mayıs 2014'te FETÖ bağlantıları nedeniyle merkeze alınan Rize Valisi Nurullah Çakır uğurlanırken)


KAPALI ÇARŞI'NIN EN BÜYÜK KUYUMCUSUYLA TANZANYA SEYAHATİ

Uzun bir dönem Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yapan Hayati Yazıcı’nın hemşehrisi olan (Rize/Çayeli) Yazıcı Grup yönetim kurulu başkanı İlhami Yazıcı, İstanbul Kapalı Çarşı'da kuyumculara çanta ile gram altın tedarikçiliği yaparken 10 yılda Türkiye’nin en büyük kuyumcu firmalarından biri haline geldi.

Yazıcı Grup, 5 Haziran 2014 yılında Tanzanya'da büyük bir şirket kuruyor ve bu şirketin açılışını dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı gerçekleştiriyor.

Afrika'nın İlhan abisi (karakıtanın abisi) diye kendisinden bahsedilen İlhan Yazıcı bu açılış için Türkiye’den 80 kişilik bir heyeti Tanzanya’ya götürüyor. Bu ekipte, (23 Mayıs 2014) açılıştan 13 gün önce FETÖ bağlantısı şüphesiyle görevden alınan ve 15 Temmuz sonrası gözaltına alınan ve tutuklanan Rize eski valisi Nurullah Çakır da bulunuyor.

Bu konu ile ilgili de iki sorumuz var.

1. Afrikada (Tanzanya) özellikle değerli taş işi yapan firmalar oradaki bağlantılarını genelde FETÖ mensupları ile yapıyordu. 10 yılda sektöründe bir dev haline gelen Yazıcı Grup (İlhami Yazıcı) Tanzanya bağlantılarını nasıl kurdu?

2. Türkiye’den Tanzanyaya giden 80 kişilik heyette yer alan Nurullah Çakır’ı ekibe kim dahil etti ve FETÖ’den tutuklanan ve meslekten atılan Nurullah Çakır hangi vasıfla o uçakta bulunuyordu?(Hayati Yazıcı'nın gerçekleştirdiği ve FETÖ'cü Nurullah Çakır'ın bulunduğu Tanzanya'daki açılış töreni)

RİZE’DEKİ FETÖ SORUŞTURMASINA KİM VEYA KİMLER MÜDAHALE ETTİ?

15 Temmuz sonrası bu ülkenin en uç sinir damarlarına kadar sirayet etmiş olan FETÖ mensuplarına karşı başlatılan temizlik operasyonu esnasında Rize’den ilginç bir haber geldi.

Ak Parti İstanbul İl başkanı Selim Temurci’nin kardeşi Ömer Temurci FETÖ bağlantıları nedeniyle göz altına alınmıştı. Ama ardından bu önemli haberin devamı gelmedi. Yaptığımız araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgiye göre, Ömer Temurci gözaltına alındıktan hemen sonra iki üst düzey yetkili bu soruşturmaya müdahale ettiği yönünde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu benim tanıdığımdır diye kimse demesin” sözünden yola çıkarak Rize Cumhuriyet Savcılığının Pazar İlçesi savcılığına Ömer Temurci için kimlerin devreye girdiğini sorup öğrenmesi ve kamuoyuna açıklaması gerekmektedir.

Konular: nurullah çakır, fetö, erdoğan, hayati yazıcı,

Yorumlar