ÖZEL HABER

Ali Bayramoğlu'nun içine PKK kaçtı!

Yeni Şafak gazetesin den kovulan Ali Bayramoğlu, Al-Monitor’daki yazısında, Cumhuriyet gazetesine ve HDP'ye yapılan terör operasyonlarını Başkanlık sistemi için yapıldığını söyledi.

Ali Bayramoğlu'nun içine PKK kaçtı!
Yazar Ali Bayramoğlu, son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdiği Al-Monitor’daki yazısında, “Tüm bu otoriter durum ve uygulamalar, güvenlik ihtiyaçlarından çok yeni düzenin inşa araçları olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

HDP'lilerin içeri tıkanmasından  rahatsız oldu 

Son dönemde Türkiye’de yaşananların askeri bir darbenin engellenip engellenmediği sorusunu muğlak bıraktığını söyleyen Bayramoğlu, bunun nedenini de, ‘muhalefetin tasfiyesi, siyasi iktidarın darbeci temizliğini bir hegemonya kurma vesilesine çevirmesi ve Kürd siyasetine yönelik yapılan baskıları’ olarak gösteriyor.

AKP’nin bu yollarla devlet personeli ve kurumları üzerinde tam hâkimiyet kurmaya yöneldiğini söyleyen Bayramoğlu, “Bu esnada doğal olarak hukuk devletinin dengeleyici ve denetleyici mekanizma ve ilkeleri tahrip oluyor” ifadelerini kullandı.

Türk siyasi gündeminde Gülencilerin sistemden ve devletten tasfiye edilmelerinin demokrasi açısından hala hayati önemini koruduğunu yazan Yazar Bayramoğlu, “Ancak bu temizlik sırasında ortaya çıkan tablo, onu aşan ya da en az onun kadar büyük bir demokrasi riskine işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Güya Cumhurriyet paçavrasına eleştiri yaptığı için operasyon yapılmış 

Cumhuriyet gazetesi polis tarafından basıldı, pek çok idarecisi ve yazarı gözaltına alındı. Savcılık yaptığı açıklamada, soruşturmanın gerekçesini, “15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre önce darbeyi meşrulaştırıcı yayınlar yapmak, FETÖ (Gülenciler) ve PKK gibi terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" olarak açıklıyordu. Kısacası, gazetenin hükümeti eleştiren yayınları, başka bir ifadeyle “eleştiri”, darbeye zemin hazırlayıcı yayın faaliyetleri olarak değerlendirilmişti. Bu durum, muhalefetin susturulması, söz ve eleştirinin yasaklanması konusunda otoriter cesaret ve cüretin belli bir sınırı aşmasını simgeliyor.

FETÖ'cü Can Dündar'a sahip çıkıyordu 

Hükümete yakın gazete Yeni Şafak'ta yazan Ali Bayramoğlu daha önce Can Dündar, akademisyenler, Ahmet ve Mehmet Altan kardeşlere sahip çıkan PKK'ya cesaret veren yazılarıyla gündeme geliyordu.

Yeni  Şafak'tan kovulmuştu 

Yeni Şafak'ın rahatsızlık yaratan bu yazılar üzerine Ali Bayramoğlu ile yollarını ayırdığı sanılıyor.
 

Konular: Ali Bayramoğlu, pkk, Al-Monitor,

Yorumlar