ÖZEL HABER

Alman bankası Commerzbank'dan Türkiye'ye kara propaganda

Alman bankası Commerzbank, TÜİK'in Türkiye ekonomisine dair açıkladığı son verileri küstahça yalanlayarak, 'Türkiye ekonomisi çöküyor' başlığıyla yayımladığı rapor ile 2009 yılında yaptığı Türkiye'nin aleyhine olan algı operasyonunu tekrar başlattı.

Alman bankası Commerzbank'dan Türkiye'ye kara propaganda
15 Temmuz'da yaşanılan hain darbe girişimini ülke ekonomisine adeta teğet geçtiren politikalarına rağmen Türkiye'ye karşı anti-propaganda devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının not düşürme ile başlatığı bu sürecin son noktasında bugün Almanya'nın bankası Commerzbank yayımladığı küstah bir rapor ile yer aldı.

Lafügüzaf: 2017 tamamen masal

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Türkiye ekonomisine dair son verilerini açıkça tiye alan Commerzbank, daha da ileri giderek verilerde yer alan rakamların aslında yalan olduğunu ifade etti. Türkiye ekonomisinin gerçekte ne kadar küçüldüğüne ilişkin sözde gerçek rakamları ise kayda değer olmayan raporunda yayımladı.

Adeta kendi hesaplamalarına göre çizilenlerin yer aldığı raporda Türkiye'nin gerçekte (!) 1.8 oranında değil 4.5 oranında küçüldüğü belirtildi. Bu rakamları 'felaket' olarak süsleyen Commerzbank, aslı astarı olmayan iddiaları ise şu örneğe dayandırdı: "Ekonominin sonraki 3 çeyrek boyunca aynı oranda daraldığını düşünün. Bu 2017'nin ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 16.8 daralmaya işaret ederdi."7 sene önce de yapmıştı

Anlaşılan o ki "Türkiye: Ekonomi Çöküyor" adlı raporu ile tamamen karamsar bir tablo çizen ve ortaya koyan Commmerzbank, 2009 yılında aynı şekilde Türkiye için kara propaganda niteliğinde olan raporunun boşa çıkmasından hiç ders almış değil.

Öyle ki 2009 yılında Türkiye'nin içerisinde bulunduğu darboğazdan ağır bir darbe alacağını savunan Commerzbank, Türkiye'den beklediği hüsranı tam da kendisi yaşamıştı. Krizden ayaklarının üzerine basa basa ve uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu olan Standart & Poor's'un (S&P) tam da Commerzbank'ın olumsuz öngörüleri sırasında kredi notunu 'BB-'den 'BB'ye yükselttiği Türkiye, Commerzbank'ı ters köşe yapmıştı.

Konular: ekonomi, türkiye, commerzbank, almanya,

Yorumlar