ÖZEL HABER

Avrupa Birliğine neden alınmıyoruz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dış Ekonomik İlişkiler (DEİK) Genel Kurulu toplantısında  da değindiği “Avrupa bizi neden almıyor ?” Sorusuyla altı dolu bir konuyu yeniden gündeme getirdi.

Avrupa Birliğine neden alınmıyoruz?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış Ekonomik İlişkiler (DEiK) Genel Kurulu toplantısında da değindiği “Neden Türkiye'yi AB'ye almıyorsunuz?” Sorusu altı dolu bir konuyu yeniden gündeme geldi.

Türkiye'nin AB'ye katılma serüveni 1963 yılında Türkiye Avrupa Ekonomik Topluluğu ile ortak anlaşma imzalamasıyla başladı. Anlaşmaya göre taraflar ithalat ve ihracatta ortak çalışma sergileyecekti. 1987 yılında ise bütünüyle birliğe katılmak için çalışmalara başlandı.

AB o dönemde Türkiye içinde yaşanan terör olayları ve darbeleri bahane göstererek Avrupa’nın 'katılım sürecine' yanaşmadığını bildirdi.

2000’li yıllarda AK Parti'nin iktidara gelmesiyle ilişkiler arttı. 2005 yılında ise tamamen müzakerelere oturuldu. Türkiye ilk kez müzakereler için Avrupa’ya davet edildi. Lakin sonuçlar hep fiyasko oldu.

Neden mi?

Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin yükselişini görmezden gelmesi, dünyanın her yerinde yaşanan terör olaylarını görmesine rağmen Türkiye'ye terör konusunu koz olarak kullanmasının altında neler olduğunu sıralayalım;

* Türkiye Ortadoğu’da en güçlü devletlerden biridir. AK Parti hükümeti ile beraber kurulan ve tüm İslam devletlerinin içinde olan İslam kurum ve kuruluşların başkanıdır. Bu da İsrail için bir tehdit unsurudur. Avrupa Birliği İsrail’i mi karşısına alır yoksa Türkiye’yi birliğe mi alır?

* Avrupa Birliği özgürlükçü düşünce ile her yerde adını duyuran devletlerdir. Lakin bu özgürlükçü yapı Müslümanlar için geçerli değildir. Kendi topraklarında yaşamasına rağmen İslamiyet’e tabi hiçbir vatandaşın özgür yaşam hakkı yoktur. Yaşamlarını kısıtlamak için sosyal algı bile oluşturur. Nefret söylemleri ile onlara karşıtlığı destekler. Tabi bunların hepsi üstü örtülü yapılır. Türkiye İslam ülkesi olarak mazlum Müslümanların yanında yer alıyor. Onların hakları ve söz sahipliğini üstleniyor. Türkiye’nin bu sempatikliği Avrupa birliğinin işine gelir mi?

Aynı zamanda Türkiye dünyadaki tüm Müslümanların destekçisidir. Onlara yardım etmek için dernekler bile kurmuştur. Türkiye birliğe girerse Avrupa da bu yardımlara ortak olmak zorunda kalacak. 

* Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri terördür. Türkiye’deki terörü besleyenler ise Avrupa ülkeleridir. Ortadoğu’nun sınırlarındaki çatışmadan faydalanıp madenlerini sömürmek 1. Dünya savaşından beri bu ülkelerin amacıdır. Türkiye ile anlaştılar ve birliğe aldılar... Peki terörü kim besleyecek? 

*Türkiye Avrupa Birliği'ne katılan en zengin ülke konumuna gelecek. Çünkü onu dışardan kısıtlayan  ‘İdeolojik Pazar’ algısı ortadan kalmış olacak. İthalat ve ihracatta fark yaratacak. Türkiye zengin olursa askeri gücü artacak ve dünya ülkeleri arasına girecek. Peki Avrupa birliği bunu ister mi?

Hükümetinden tutun askerine, halkından tutun ekonomisine kadar bu devletten korkan Avrupa Birliği hangi cesaretle Türkiye'nin tam üyeliğini kabul etsin? 

 14 yıldır Türkiye'nin başında olan Ak parti ve ilk kurucusu olan Recep Tayyip Erdoğan'nın ülkeyi  Dünya devleti haline getiremesi bazı sömürgeci ülkeleri korkuttu.Yeniden Osmanlı'nın adımlarını duymak bu topraklarda Avrupa'nın hoşuna gitmedi.Cumhuriyetin ilanından beridir, Türkiye'nin birden on yıl gelişmesi, Reis-i Cumhur'un İslam ülkeleri ile iyi ilişkilerde bulunması, sınırlarını ve ülke kontrolünü elde tutması ve "Ey.."ile başlayıp sağ parmağını havaya kaldırması Avrupa'nın eteklerini tutuşturdu. Yeni Osmanlı'nın yıkılmazlığının göstergesi Reis-i Cumhur büyük korkuları oldu.

Konular: avrupa birliği, türkiye,

Yorumlar