ÖZEL HABER

Ayasofya hakkında bilinmeyen gerçekler

Osmanlı döneminde İslam dünyasının ulu mabediyken Cumhuriyetçilerin müzeye çevirdiği Ayasofya hakkında bilinmeyen gerçekler.

Ayasofya hakkında bilinmeyen gerçekler
TÜRKİYE HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

Ayasofya’nın adını çok duymuşuzdur. Ancak tarihi hakkında, camiyken nasıl müze olduğuyla ilgili çok fazla bir şey bilmeyiz. Ayasofya hakkında bilinmeyen gerçekler… Ayasofya’yı kim yaptırdı? Nasıl müzeye çevrildi? İşte tüm bu soruların cevabı…

İlgili galeri için tıklayınız

Ayasofya’yı kim yaptırdı?

4. yüzyılda I.Constantius’un inşasına başladığı Ayasofya onun ölümünden sonra oğlu Constantius tarafından 360 yılında bitiriliyor. Ancak çıkan bir yangında yanan Ayasofya 415’te II.Theodosius tarafından tekrar yaptırılıyor ve ibadete açılıyor. 532’de çıkan bir ayaklanmada tekrar yanan Ayasofya, İmparator Justinianos tarafından 10.000 işçinin gayretiyle tekrar yapılıyor. Mısır, Suriye ve Anadolu’daki putperest yapılardan ve taş ocaklarından getirilen malzemelerle tekrar yapılan Ayasofya’nın bu seferki açılışı 27 Aralık 537’de yapıldı.
 
Kilise olarak açılan Ayasofya nasıl cami oldu?

Şanlı Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle şehrin en büyük 2 kilisesinden olan Ayasofya camiye çevrildi. Fetihten sonra burada namaz kılan Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya’yı yeniledi etrafına birçok önemli kurum inşa ettirdi. İstanbul’un en önemli ibadet yeri haline gelen Ayasofya’da padişahlar teravih namazı da kılarlardı.Müze teklifi Mustafa Kemal'den geldi

Düşman askerlerinin Anadolu’ya yaptığı işgal girişimleri sırasında İstanbul’a kadar gelen ve 1453 yılında Ayasofya’nın camiye çevrilmesini hala içlerinde kin olarak tutan yabancılar, atalarının kilise olarak kullandığı Ayasofya Camii’ni tekrar kilise yapmak istediler. Ancak bu girişim Ayasofya’nın önünde hazır bulunan askerler tarafından engellendi.1934’te Mustafa Kemal tahribat yapılması gereken Ayasofya’nın müze yapılmasını teklif etti. Bu teklif üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Abidin Özmen’in de harekete geçmesiyle 1 Şubat 1935’ten itibaren Ayasofya resmen Müzeler İdaresi’ne bağlandı.

Cumhuriyetten sonra…

1991’de Hüsran Kasrı bölümünün ibadete açıldığı Ayasofya’da 80 yıl sonra ilk imam ataması ise bu yıl oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde özüne döndürülmek için yapılan çalışmalar neticesince Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından atanan imamla birlikte 80 yıl sonra Ayasofya’da ilk Cuma namazı da kılındı.Cumhuriyetçilerin müzeye çevirdiği Ayasofya’nın Hünkar Kasrı’nda 5 vakit okunan ezan ise Ayasofya’nın 4 minaresinden duyuluyor. Tamamen özüne döndürülmesi için ise hükümet çalışmalarını sürdürüyor.


 

Konular: cami, istanbul, tarih, ayasofya,

Yorumlar