ÖZEL HABER

Bilge Kral'ın hafızalara kazınan asker selamı

Bilge Kral olarak bilinen Aliya İzzetbegoviç 13. yıldönümünde anılırken yıllar önce verdiği asker selamıyla hafızalara kazındığı video sosyal medyada en çok izlenenler arasına girdi.

Bilge Kral'ın hafızalara kazınan asker selamı
Halkına uluslararası arenada tanınan bir devlet ve bayrak bırakan Aliya İzetbegoviç 13. ölüm yıldönümünde anıldı. Birçok cümlesi gibi "Ben Müslümanım ve Müslüman olarak kalmaya kararlıyım. Bu hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Çünkü İslam benim için iyi ve asil olmanın en doğru ifadesidir." cümlesiyle de hafızalara kazınan Aliya İzzetbegoviç ahlakın ve erdemin merkezinde olduğu büyük ve kutlu mücadelenin önderidir.


 
Bosna'yı karanlık günlerinden zafere taşımış ordusuna verdiği selamıyla düşmana korku salmıştır. Birçok İslam devletlerine örnek olma yolunda önemli bir isim olan kutlu mücadelenin komutanı askere selam vermek üzere kürsüye çıkar ve alışılmış olanın yerine “Esselamualeyküm" şeklinde hitap eder.Karşısındaki şanlı askeri de gür bir sesle “Vealeykumselam." cevabını verir. Yapılan onca eziyet, işkence ve katliamlara verilecek en güzel cevabını veren İzzetbegoviç kutlu bir davanın adamı olarak 19 Ekim 2003'te hayata gözlerini yumdu.

Bilge Kral'ın mütevazı mezarında "Her şeye kadir olan Allah'a yemin ederim ki köle olmayacağız" sözü de yer almaktadır.


 

Konular: aliya izzetbegovic, bosna hersek, politika, Sırbistan,

Yorumlar