ÖZEL HABER

Bu sistem mi diktatörlük getirecek?

İnternet Haber yazarı Süleyman Özışık, kaleme aldığı "Bu sistem mi diktatörlük getirecek?" yazısında yeni sistemin Cumhurbaşkanı'nı diktatörleştireceğini savunanların bu iddialarının doğru olmadığını iki sistemi de karşılaştırarak açıkladı.

Bu sistem mi diktatörlük getirecek?
İnternet Haber yazarı Süleyman Özışık, köşesinde "Bu sistem mi diktatörlük getirecek?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Özışık, köşesinde yeni sistemin Cumhurbaşkanı'nı diktatörleştireceğini iddia ederek yeni sisteme karşı çıkanların bu iddialarını çürütecek yazı yazdı.

Cumhurbaşkanı'nın günümüz sisteme göre bir tek vatana ihanet suçundan yargılanabileceğinden, istediği gibi siyasi parti, kurum, sendika kapatma yetkisinin olduğundan ve bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı'nın istediği gibi MGK'yı toplama, hükümeti lağvetme yetkisinin olduğundan bahseden Özışık buna karşın yeni sistemde Cumhurbaşkanı'nın bu yetkilerinin kısıtlanacacağını ifade etti.

Özışık, Cumhurbaşkanı'nın aldığı karara uyulmadığı zaman ise ne gibi yetkisinin olduğunu da "Bakanlar Kurulu bu karara uymadı mı? Anında hükümeti lağvetme veyahut itiraz eden bakanı azletme yetkisini kullanabiliyor. Ya da Ahmet Necdet Sezer'in yaptığı gibi bir anayasa kitapçığı fırlatarak ülkeyi ekonomik krize sokup hükümeti ateşe atabiliyor, seçim sandığına gömebiliyor."  cümlesiyle açıkladı.

Günümüz sisteminin aslında Cumhurbaşkanı'nı diktatörleştirebileceğini, yargılanmasının söz konusu olmadığını açıklayan Özışık, yeni sistemde ise Cumhurbaşkanı'nın yargılanabileceğini, Meclis'in Cumhurbaşkanı'na dur diyebileceğini ifade etti.

Bunların yanı sıra günümüz sisteminde bakanlar, başbakan ve Cumhurbaşkanı hakkında meclis araştırması yapılamayacağını dile getiren Özışık, yeni sistemde ise devletin zirvesinin hesap vermek zorunda kaldıklarından bahsetti ve aksi takdirde olacakları şu cümlelerle anlattı;

"Ha diyelim ki "Hesap vermem" dedi ve Meclis'i feshetmeye çalıştı... Bu durumda kendi ipini çekmiş olacak çünkü fesih kararıyla beraber kendi görev süresi de sona ermiş olacak."

Hayır diyenlerin iddialarını çürüten Özışık yazısını "Yeni sistemde Cumhurbaşkanı çok, ama çok başarılı olsa dahi, görev süresi 10 yılla sınırlı olacak. Kendisi de istese, halk da istese, 10 yıldan fazla görev yapamayacak. Şimdi çıkın vicdan terazisine ve şu sorunun cevabını verin: Bu sistem sayesinde mi bütün yetkiler Cumhurbaşkanı'nda toplanıyor? Bu sistem sayesinde mi padişahlık geri gelecek.  Bu sistem mi Cumhurbaşkanlarını diktatörleştirecek?" şeklinde tamamladı.

İşte o yazı;

Anayasa değişiklik paketine karşı çıkanların büyük çoğunluğu, Cumhurbaşkanı'nın tüm yetkileri elinde toplayacağını ve kendisinden asla hesap sorulamayacağını iddia ediyor. Bir başka deyişle sistemin, Cumhurbaşkanı'nı diktatörleştireceğini iddia ediyor bu kesim...

Gelin hep beraber bu iddianın doğru olup olmadığına birlikte göz atalım.  Günümüzde halen yürürlükte olan mevcut Anayasa'nın 8. maddesine göre, Cumhurbaşkanı yürütmenin başındaki kişidir ve sadece ama sadece vatana ihanet suçundan yargılanabilir.  Peki yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı'nın yetki sınırlarını hiç merak ettiniz mi?

Tek tek anlatayım.

Mesela; Cumhurbaşkanı'nın herhangi bir siyasi partiyi kapatma yetkisi var mı? Yok demeyin, çünkü var! Şöyle var... Cumhurbaşkanı, bizzat atadığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı harekete geçirerek herhangi bir parti hakkında kapatma davası açtırabiliyor. Anayasa Mahkemesi üyelerinin büyük bölümünü de kendisi seçtiği için bu davayı istediği şekilde yönlendirmesi mümkün!

Yok!

Sadece parti değil, aklınıza gelebilecek her kurumu kapattırma yetkisi var Cumhurbaşkanı'nın... Herhangi bir sendika, dernek veya sivil toplum kuruluşunu da istediği gibi kapattırabiliyor. Yöntem çok basit. 

Devlet Denetleme Kurulu kendi emrinde olduğu için, bu dernekler hakkında inceleme başlatabiliyor. İncelemenin ardından konuyu yargıya taşıyıp istediği kurumun kapısına kilit vurdurabiliyor.

İşin siyasi boyutu çok daha vahim.

Yazının devamı için tıklayınız
 

Konular: cumhubraşkanı, süleyman özışık, internethaber,

Yorumlar