ÖZEL HABER

CHP'nin itiraz etmediği tek seçim

16 Nisan'da anayasa değişikliğine ilişkin yapılan ve milletin kararıyla %51.4 ile 'Evet' çıkan referanduma CHP itirazlarını devam ettirirken, hemen her şeçim sonrası itiraza yeltenen bu siyasi partinin geçmişinde 'itiraz etmedikleri bir seçim var mı?' soruları üzerine araştırma yaptık. CHP'nin itiraz etmediği tek...

CHP'nin itiraz etmediği tek seçim
Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan'da yapılan referandumda halkın kararı %51.4 ile 'Evet'ten yana çıktı. Ancak milletin kararını kabul edemeyen CHP, milleti galeyana getirmek için çabalarken, YSK'ya itirazda bulunmayı da unutmadı. Ancak herkes biliyor ki CHP'nin itirazı yeni bir olay değil. Çünkü CHP kazanamadığı her seçime itirazda bulunmayı ihmal etmiyor. Peki CHP'nin itiraz etmediği seçim var mı?

1946 Seçimleri: Açık oy gizli tasnif

7 dönemdir üst üste seçimleri kazanamayan CHP'nin itiraz etmediği tek seçim ise 1946 yılında tarihe kara leke olarak geçen 'açık oy gizli tasnif' şeklinde yapılan seçimdir.

1946 yılında yapılan bu seçimde CHP, iktidarda kalabilmek adına vatandaşa açık oy kullandırdı. Hatta bununla da kalmayıp Türkiye'nin çok zor dönemlerden geçtiği o yıllarda, Demokrat Parti de oylarını arttırmaya doğru giderken, CHP oy kaybetme korkusundan seçimleri erkene çekti.'Açık oy gizli tansif' nedir?

CHP, geçtiğimiz günlerde 16 Nisan'da yapılan referandum seçimlerinde hile arasa da herkes biliyor ki tarihte hileli olan seçime imzasını atan CHP'dir. 1946 yılında yapılan seçimde CHP, 'açık oy gizli tasnif' uygulamasına gitti. Yani vatandaşa oyunu göstere göstere kullandırırken oy sayımını kapalı kapılar ardında gerçekleştirdi. Maalesef bu da Türkiye tarihine 'hileli seçim' olarak geçti. 

CHP'nin yaptıkları bu skandallarla da kalmadı. 1946 seçimlerinde açık oy kullandırarak vatandaşın gözünü korkutan CHP, itiraz edenleri de yargıladı. Bunun en net örneği ise Mersin'de CHP'nin kazandığını öğrenen köy kadınlarının zabıt tuturmak isteyip itirazda bulunmalarıdır. Köy kadınları itiraz edince, 'sözde' demokrasiden bahseden CHP, kadınları tutuklattı ve devlete karşı gelmekten yargılattı.

İşte Türkiye'de bir zamanlar vatandaş bu baskılar altında oylarını kullandı. Açıktan açığa oy kullandıran ancak sayımı kapalı kapılar ardında yapan CHP'de ise yıllardır hiçbir şey değişmedi. Aşağıdaki gazete manşetlerinden de görüleceği gibi yıllardır kazanamadığı seçimlere itiraz eden CHP bu özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor.

CHP'nin kaybettiği tek şey ise 'her zaman itirazda bulunduğu seçimler'...

İşte CHP'nin itirazları...

Konular: 1946 seçimi, referandum, Chp,

Yorumlar