ÖZEL HABER

Enver Zaim: Beşiktaş patlamasının gerçek hedefi

Türkiye Haber Merkezi yazarı Enver Zaim "Beşiktaş patlamasının gerçek hedefi" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Zaim yazısında İstanbul Beşiktaş'ta geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirilen hain saldırının asıl amacının ne olduğuna dair 3 ihtimalin bulunduğunu işaret etti.

Enver Zaim: Beşiktaş patlamasının gerçek hedefi
Türkiye Haber Merkezi yazarı Enver Zaim "Beşiktaş patlamasının gerçek hedefi" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrası gerçekleştirilen alçak bombalı saldırıyı mercek altına alan Zaim "Peki böylesine organize edilen ve basıncı anadolu yakasından bile hissedilen bir patlama, sadece çevik kuvvet otobüsüne saldırmak için düzenlenmiş olabilir mi? Belki olabilir ama hedefin daha büyük olduğu düşüncesindeyim." sözleriyle hain saldırının gerçek hedefinin daha büyük olduğuna dikkat çekti.

Büyük ölçüde güç kaybeden terör örgütü PKK'nın, millet üzerinde korku yaratmak amacıyla yaptığı saldırıların işe yaramadığını söyleyen Zaim "Son yaptıkları eylemle de hem toplumda güvensizlik yaratmak hem de devlete bir mesaj vermek istediler. Ama başaramayacaklar. Süleyman Soylu'nun da dediği gibi: Siz bu devleti tanımamışsınız size bu devleti tanıtacağız!"
satırlarıyla örgütün Türk halkı üzerinde kurmaya çalıştığı korku baskılarında başarılı olamayacağına dikkat çekti. 

İşte o yazı;

10 Aralık akşamı, mevlid kandilinin hemen öncesinde Beşiktaş Bursaspor maçının hemen sonrasında harekete geçti hainler... Peki hedefleri neydi? Gelen haberler ve açıklamalar doğrultusunda Çevik Kuvvet otobüsüydü... Gerçekten öyle olduğuna emin miyiz?

Eylemde, bomba yüklü bir araç ve ek olarak bir de canlı bomba kullanıldı. Bu planlamanın saldırıyı garanti altına almak için yapıldığı çok açık. Ek olarak aracın giremeyeceği noktalara canlı bomba ulaşabilir ve ikinci dalga olarak canlı bombayı kullanabilirlerdi. Asıl araçla saldırıyı yapacaklar ve asıl hedef hala sağlamsa canlı bombayla ona ulaşarak operasyonu tamamlayacaklardı.

Peki böylesine organize edilen ve basıncı anadolu yakasından bile hissedilen bir patlama, sadece çevik kuvvet otobüsüne saldırmak için düzenlenmiş olabilir mi? Belki olabilir ama hedefin daha büyük olduğu düşüncesindeyim.

İsterseniz tek tek ihtimalleri sayalım

İhtimal 1 - Hedef aslında maç çıkışında kalabalık içerisinde bombayı patlatmaktı ama bir şekilde yapamayınca 2. hedefleri olan çevik kuvvet otobüsüne yakın noktada bombayı patlattılar.

Amacı ne olabilir: Toplumda büyük bir korku yaratmak ve insanlarda güvende değilsiniz duygusunu güçlendirmek.

İhtimal 2 – Hedef aslında Cumhurbaşkanlığı konvoyuydu, Cumhurbaşkanı ve beraberindekiler sadece 15 dakika önce bölgeden geçiş yapmıştı. Bir şekilde asıl aracı tespit edemediler ya da konvoya yaklaşamadılar. Başarısız bir saldırı yerine ikinci hedef çevik kuvvet otobüsüne saldırdılar.

Amacı ne olabilir: Ülkede büyük bir kaos yaratarak 15 Temmuz sürecinde elde edemediklerini elde etmeye çalışmak.

İhtimal 3 – Hedef aslında tam da olduğu gibi Çevik Kuvvet otobüsüydü. Fakat aynı zamanda da bilerek Cumhurbaşkanlığı konvoyunun bölgeden geçmesini beklediler. Geçer geçmez de saldırıyı düzenlediler.

Amacı ne olabilir: PKK üzerinde kurulan baskının azaltılması için devlete göz dağı vermek. İsteseydik konvoyda da patlatırdık mesajı yollamak.

Ben 3. ihtimalin çok daha güçlü olduğu kanısındayım. Efkan Ala'nın İçişleri Bakanı olması ile başlayan ve Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanı olması ile birlikte PKK ve onun siyasi uzantıları üzerinde başlatılan operasyonlar, hainlerin belini kırdı. Büyük ölçüde güç kaybeden PKK, artık son kozlarını oynamaya başladı.

Elindeki insan kaynağını ve operasyon kabiliyetini gün geçtikçe kaybeden terör örgütü, eski usül eşkiya methodunun artık hiç bir işe yaramadığını görüyor. Özellikle doğudaki birliklerde görevlendirilen profesyonel ordu ve önlerindeki özel kuvvetler dağları PKK'lılara dar ediyor. Şehirlerdeki hücre evleri de birer birer tespit ve imha edilen terör örgütü, devletin bu kararlılığını en net biçimde Diyarbakır'ın Sur ilçesinde görmüştü.

Son yaptıkları eylemle de hem toplumda güvensizlik yaratmak hem de devlete bir mesaj vermek istediler. Ama başaramayacaklar. Süleyman Soylu'nun da dediği gibi: Siz bu devleti tanımamışsınız size bu devleti tanıtacağız!

Enver Zaim

Konular: enver zaim, Beşiktaş, türkiye haber merkezi, patlama,

Yorumlar