ÖZEL HABER

Etyen Mahçupyan: Referanduma HDP'nin katkısı MHP'den fazla

HDP'nin oylarının eridiğini görmek istemeyen Etyen Mahçupyan, Doğulu seçmenin HDP'li olduğu halde referandumda evet verdiğini iddia etti.

Etyen Mahçupyan: Referanduma HDP'nin katkısı MHP'den fazla

Türkiye Haber Merkezi - Özel

Davutoğlu'nun Başbakanlık dönemindeki danışmanlarından Etyen Mahçupyan, yeniden popülerleşmek ve yıkıldı yıkılacak durumdaki HDP'ye yardım eli uzatmak için garip açıklamalar yapmaya başladı.

Türkiye'nin PKK'ya ve örgütün tüm siyasi uzantılarına karşı düzenlediği operasyonlar, örgütün doğudaki oylarını dibe vurunca, bu sonuç karşısında mahçup olan bazı yazarlar kuyruğu dik tutmak için garip hesaplar yapmaya başladı. 

Terör örgütünün tehdidiyle oy veren insanları gerçekten HDP'li zanneden Mahçupyan, HDP'nin yaşadığı oy erimesini yokmuş gibi lanse etti ve bakın neler söyledi:

Evet çıkması ironikmiş

"Referandumun en ironik yanı, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki Kürtlerin oyu sayesinde ‘evet’ ile sonuçlanmasıydı.” diye yazan Etyen Mahçupyan, “Cumhurbaşkanlığı sistemini MHP’nin on küsur puanına ve kendi yüzde ellilik oyuna dayanarak ileri süren hükümet, sonuçta hiç beklemediği bir yerden, bizzat ‘karşı kanattan’ destek bulmuş oldu.” ifadelerini kullandı.

Hala 2015'te yaşadığını zannediyor

HDP’nin Güneydoğu’da en yüksek oyu aldığı illerle ilgili bir hesaplama yapan Mahçupyan, şöyle bir sonuç çıkardı:

“Ele aldığımız dokuz ilde seçmen sayısı Haziran 2015 ile Nisan 2017 arasında 3 milyon 224 binden 2 milyon 773 bine düşmüş. Yani “bölge” seçmen kaybetmiş. Ama her halükarda karşımızda kritik bir sonuç bulunuyor… Haziran 2015’de 2 milyon 476 bin olan HDP oyu, referandumda ancak 1 milyon 733 bin “hayır” oyu üretmiş.”

HDP'liler evet MHP hayır demiş

Mahçupyan yazısının sonunda HDP seçmeninin “Evet”e katkısının 4 puan olduğunu ifade ederek, bunun MHP’nin katkısından fazla olduğunu ifade etti. Mahçupyan’ın yazısının son bölümü şöyle:

“Kayıp 743 bin, yani referandum açısından yüzde 1,5. Düşünün ki Antep, Urfa, Adıyaman gibi illerdeki azınlık HDP oylarını hesaba katmadık. Ayrıca sandığa gitmeyenler açısından büyük bir fark da gözlenmiyor. Haziran 2015’de bu dokuz ildeki katılım oranı yüzde 87,1 iken, referandumdaki rakam 80,1 ve aradaki farkın ille de HDP seçmeninden geldiğini söylemek mümkün değil. Dolayısıyla geri kalan illerle birlikte bölgedeki HDP seçmeninin “evet”e katkısının 2 puan olduğu söylenebilir.

Konular: etyen mahçupyan karar, etyen mahçupyan hdp, referandum, etyen mahçupyan, hdp

Yorumlar