ÖZEL HABER

Fatih'e aşık olan melekler

Tarih konusunda geçmişten günümüze gelen bir çok hikaye vardır, bunlardan biri de İstanbul'un fethi sırasında Fatih'in Surlardan geçerek Çemberlitaş'a girdiğinde, Bizanslıların inanışlarına göre melekler tarafından mehvedileceğiydi.

Fatih'e aşık olan melekler
TÜRKİYE HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

Fatih Sultan Mehmet ve kahraman ordusunun İstanbul'u kuşattığı 1453 tarihinde, bir çok Bizanslı falcının söylediğine göre Fatih ve ordusu İstanbul kuşatmasında başarılı olacaktı. Buna rağmen surların içinde sıkışıp kalan Bizans halkı, şehirlerini Fatih'ten korumak için askeri hazırlıklarının yanı sıra manevi olarak hazırlıklarını da yaptı.

Bizans halkının inanışına göre imparatoru ve şehri korumak için meleklerin 'Stavros Sütunu'nda şimdiki adıyla Çemberlitaş'ta toplandığı, İstanbul'u almaya gelen Fatih'e ve onun kahraman ordusunun geçmesine izin vermeyecekleri yönündeydi.Gün geçtikçe sur içindeki halk tarafından Fatih'in askerlerinin kahramanlıkları duyuldukça Bizans halkı kendini "Gelemezler melekler bizi korur" diyerek çarpışmaya devam ettiler.

Kuşatmanın yapıldığı son gün, Haliç'e karadan inen gemileri gören Bizanslılar kendilerini aynı sözlerle teselli ederek direnmeye devam ettiler.Fatih'in gelişini beklediler

Ancak Fatih'e ve kahraman ordusuna daha fazla direnecek gücü kalmayan halk, Çemberlitaş etrafında toplanan halk, şehre giren Türklerin melekler tarafından nasıl mahvedileceğini beklemeye başladılar.

Fatih kendisiyle ilgili kehanetlerde olduğu gibi beyaz bir atın üzerinde kahraman ordusunun başında şehre girdi. Ancak Hristiyanların beklediği gibi Fatih kanlar içinde yere yıkılmayacaktır.

Melekler Fatih'e aşık oldu

Fatih'in görkemli bir şekilde şehre girdiğini gören, halkın arasından sıyrılan bir filozof "Şuna bak şuna, şu güzelliğe... Beyaz atının üstünde bir aslan gibi gidiyor. Bu güzelliğe melekler de aşık oldu. Onu öldürmeye kıyamadılar. Şehri ona bağışladılar" diye bağırdı.

'Stavros Sütunu'​ Çemberlitaş
 

330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, 'Stavros Sütunu' şimdiki adıyla Çeberlitaş, İstanbul'un yedi tepesinden biri olan Çemberlitaş semtindeki tepeye dikildi. Sütun, her biri 3 ton ağırlığında ve 3 metre çapında olan bileziklerle birbirine bağlanmış toplam 8 adet sütun ve bir kaidenin üst üste konulmasıyla oluşturuldu.

Uzunluğu 57 m olan bu sütun, Bizans imparatoru Kostantin'in emri ile, Roma'da bulunan Apollon tapınağından sökülerek eskiden Forum Kostantin adı verilen bir meydan olan günümüzdeki yerine dikildi. 

Konular: tarih, Fatih Sultan Mehmet, istanbulun fethi,

Yorumlar