ÖZEL HABER

Fatih'in boğaza attığı imza Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı'nın üzerinde havadan yapılan araştırmalar Fatih'in muhteşem zekasını bir kez daha ortaya çıkardı.

Fatih'in boğaza attığı imza Rumeli Hisarı
TÜRKİYE HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

İstanbul'un en güzel yerlerinden biri olan ve bulunduğu semte adını veren, Fatih Sultan Mehmet'in müthiş zekasıyla yaptığı ve tarihe imzasını attığı yapı Rumeli Hisarı.

İstanbul'un Sarıyer semtinde bulunan Rumeli Hisarı 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından stratejik bir konumu olması sebebiyle İstanbul Boğazı'nın en dar yerine Anadolu Hisarı'nın tam karşısına yaptırıldı.

Türk mimarisinin muhteşem estetiği ve zekasının yansıtıldığı 17 kuleli bu eserin yapımı 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.Başlama ve bitiş tarihleri anlam taşıyor

Hisarın yapımına Hz. Muhammed'in doğduğu ayda başlandı. İnşaatın başlaması 1452 senesinde 3 Nisan Pazartesi gününe denk gelmişti, Hisar'ın bitirilme tarihi de oldukça dikkat çekicidir. Hisar'ın bitiş tarihi inşaatında çalışan 5000 usta ve yaklaşık 10000 işçinin gece gündüz verdiği emekle Regaip Kandili gününe denk getirildi.

Fatih çalışmalarda bizzat yer aldı

Peki Fatih'in Hisar'ın yapımının bu kadar üzerinde durmasının sebebi neydi?

Günümüz araştırmacıları tarafından Rumeli Hisarı'nın üzerinde havadan yapılan araştırmalar Fatih'in muhteşem zekasını bir kez daha ortaya çıkartıyor.

Hisar'a yaklaşık 500 metre yükseklikten deniz tarafından bakıldığında Hattı-Küfi ile yazılmış 'Muhammed' (sas) kelimesi ortaya çıkıyordu.

Rumeli Hisarı'nın inşaatında dikkat çeken belki de Fatih'in daha önceleri düşünmediği bir güzellik daha vardır. Hisar'ın başlama ve bitiş tarihleri arasında tam 132 gün geçmiştir ve bu sayı; “Muhammed” isminin Ebced hesabıyla bulunan değerine eşittir.


 
 

Konular: 1453, Fatih Sultan Mehmet, rumeli hisarı,

Yorumlar