ÖZEL HABER

FETÖ'nün sınav sorularındaki kirli oyunu

Bil Fen yayıncılığın markası ve baskı tesisi Bil Net Matbaacılık’ta basılan YGS Deneme Sınavının, 2. Sınav A kitapçığı Sosyal Bilimler testindeki bir soruda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'tiran' benzetmesi yapıldı, aynı şekilde 8 Ocak'ta yapılan Açık Öğretim Lisesi sınavındaki bir soruda ise 'Oylarınızı Atatürk ve...

FETÖ'nün sınav sorularındaki kirli oyunu
Türkiye Haber Merkezi / Özel Haber

15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı olan Pensilvanya'da bir parazit gibi yaşayan Fetullah Gülen, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki bir grup FETÖ mensubu hain askerlerle beraber, alçak bir darbe girişimi yapmaya kalkıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, Türk milletini, vatanını koruma aşkıyla şehadet şerbetini içmeye koşa koşa giden bu halkı hiç hesaba katmadı. 

Cumhur-u Reis'in çağrısıyla halk el ele bir an bile tereddüt etmeden sokağa çıktı, 'evvelallah' dedi ve bu darbe girişimini geri püskürttü... Sonrasında ise devletin her kurumuna asalak gibi sızan tüm vatan hainleri bir bir deşifre edilerek, yaşamlarını idame ettirebileceği tüm hakları tek tek ellerinden alındı, çok geçmeden de kodese tıkıldı.

Bu soru kime/neye hizmet ediyor?

Ancak... Şimdi gelelim Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) hazırlanan öğrencilere sunulan, kaynak olarak faydalandıkları Bil Fen yayıncılığın markası ve baskı tesisi Bil Net Matbaacılık'ta basılan YGS Deneme Sınavı'nın 2. Sınav A kitapçığı Sosyal Bilimler testinin 15. Sayfasındaki 28. soruya.

Öncelikle bu soruya ve şıklarına bir göz atalım:

SORU: “Halk ne diyorsa o doğrudur” anlayışı demokratik görünebilir ancak bu görünüm tehlikeli bir tiranlık potansiyeli taşımaktadır. Halkın genel isteği içeriği belirsiz bir kavramdır ve pekâlâ halk yöneticiler tarafından yapay bir biçimde yönlendirilebilir. Ayrıca buradan yola çıkarak güçler ayrılığı ilkesini reddetmek, yönetim güçlerinin tümünü bir grup ya da kurula teslim etmek anlamına gelir. 

Bu parçada aşağıdakilerden hangisi dile getirilmektedir?


A-) Halk egemenliğinin gerçek amacından saptırılabilmesinin tehlikeli olacağı

B-) Yurttaşların haklarının yanı sıra bir takım ödevlerinin de bulunduğu

C-) Yöneticilerin seçimle iş başına gelmesinin önemi

D-) Yöneticilerin egemenliği kullanma hakkının sınırsız olması gerektiği

E-) İnsanın doğası gereği bencil olduğu

Şimdi bu masum bir soru gibi görünen ancak altında çok sinsi mesajların yattığı bu metinde detaylı bir içerik analizi yapalım.Buram buram FETÖ kokuyor

'Halk ne isterse o yapılır...' Bu söylem size de tanıdık geldi değil mi? Halkının her isteğini geri kalan tüm mevzuattan ayrı tutan Cumhur-u Reis Erdoğan'ın her seferinde, milletinin karşısında söylediği bir sözdür bu. Söylemekten, yinelemekten de çekinmez. 'Halk isterse yapılır' der. Hal böyle olunca soruya da bakılınca FETÖ'nün izlerinin nasıl da kurnazca işlendiğini görmek çok zor değil. 

Fakat asıl problem onlarca ile dağıtılan ve yüz binlerce öğrencinin eline geçen bu kitapların bir denetleme mekanizmasının olup olmadığı... Görünen o ki yok! Çünkü YGS deneme sınavları yayıncı kuruluşlar tarafından İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne satılıyor. Özel firmalara hazırlattırılan deneme sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığı’ndan habersiz satın alan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nden de deyim yerindeyse hiç ses çıkmıyor.

BİLFEN Grubu da, “Biz deneme sınav kitapçıklarının BİLNET Matbaası’nda baskısını yaptık. Konunun bizimle alakası yok” diyerek işin içinden sıyrılmaya çalıştı fakat öyle kolay değil. Siz de hesap vereceksiniz. O soruyu o testin içine yerleştirerek algı operasyonu yapan ve bu skandala imza atan kişi ya da kişiler hesabını er ya da geç verecek.

'Tiran' benzetmesi ile Recep Tayyip Erdoğan benzetmesi

Gelelim ikinci faciaya: “Halk ne diyorsa o doğrudur” anlayışı demokratik görünebilir ancak bu görünüm tehlikeli bir tiranlık potansiyeli taşımaktadır." Bu cümleyi iyi analiz etmek ve altına iliştirilmiş anlamı çözelbilmek için öncelikle 'Tiran'ın ne demek olduğuna bakmalı. 

Tiran, hukuk ve anayasa kurallarından bağımsız bir yönetim biçimi sergileyen önder. Evet bu kelimenin sözlüklerde tam olarak karşılığı bu. Bakınız kelimenin anlamı zaten verilmek istenen mesajı açıkça ortaya koyuyor: Demokrasi ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı.

Bu noktada sürecin en başından sonuna kadar işin içerisinde kim varsa herkes araştırılmalı ve hesap vermeli. Soruyu yazan, sorunun yer aldığı firma, editörler, kontrol edenler, bakanlık, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri... Hepsi sorumlu ve suçlu. Bu durum bir an önce araştırılmalı ve hala içerilerde bir yerlerde, bu gibi bilinçaltı mesajlarla tutunacak yer arayan hainler bir an önce deşifre edilmeli. 

"Oylarınızı Atatürk ve İnönü'nün başkanlık yaptığı partiye veriniz''


Gel gelelim ikinci faciaya... 8 Ocak'ta Açık Öğretim Lisesi sınavı gerçekleştirildi.  Sınavın Çağdaş Türk Tarihi dersinin 18.sorusunda ise akıllara durgunluk veren bir soru yer aldı. Soru şu şekildeydi:

"Oylarınızı Atatürk ve İnönü'nün başkanlık yaptığı partiye veriniz!" Yukarıdaki afiş hangi partiye ait olabilir?

A) Anavatan Partisine

B) Demokrat Partiye

C) Cumhuriyet Halk Partisine

D) Cumhuriyetçi Köylü Millet PartisineTaktik sizce de çok açık değil mi? Bu bariz FETÖ taktiği ve soruları okuyunca insanın aklına 'Bu soruları Fetullah Gülen mi?' hazırlıyor sorusu gelmiyor değil. Açık açık bilinçaltına oyların CHP'ye verilmesi gerektiği yerleştirilen bir soru.

Bu sorular gösteriyor ki içimizde hala bu hainlerden var ve bir şekilde harekete geçmeye çalışıyorlar. Millet olarak aslında çok silik duran ama arkasında çok önemli mesajları içeren bu algı oyunlarını iyi çözümlememiz ve 15 Temmuz'u çocuklarımıza, arkadaşa, dosta, anaya, babaya tekrar tekrar anlatmamız gerek.

Yetkililere çağrı

Biz Türkiye Haber Merkezi olarak FETÖ'nün hain planları ve emelleri ile bezeli bu tür mesajları basıp yüz binlerce öğrencinin önüne sunan kişi ya da kişilerin derhal, açılacak soruşturmalarla tespit edilip cezasının verilmesini talep ediyoruz. 

Konular:

Yorumlar