ÖZEL HABER

Fuhuş kartlarıyla mücadelede zafer!

Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin caddelerinde, sokaklarında yerlere atılan 'fuhuş kartlarına' karşı mücadele veren hukukçular zafer kazandı.

Fuhuş kartlarıyla mücadelede zafer!
TÜRKİYE HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

Türkiye’de daha çok Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde özellikle insanların iş giriş çıkış saatlerinde yollara, caddelere hatta okul önlerine üzerlerinde ahlaki değerleri yok eden ‘fuhuş kartları’ atılıyor. Belediyenin temizlediği yerlerde tekrar tekrar yerlere atılan bu kartlar için ise bugüne kadar ciddi bir adım atılamadı.

Yolda yürürken sürekli bu kartlara denk gelen vatandaş belediyeye ne kadar şikayet etse de sesini fazla duyuramadı. Bu durumu TBMM'ye şikayet edenlerin yanı sıra Ankara'da bir grup genç Ankara'nın özellikle Ulus, Kızılay gibi işlek yerlerinde atılan bu kartların temiz zihinleri kirletmesinin önüne geçmek için "Zina haramdır" yazıları gibi anti fuhuş kartları basıp dağıttı. Buna rağmen hukuksal herhangi bir şey gerçekleşmedi.Son olarak konuyla ilgili hukukçular harekete geçti. Cinsel tacizi teşvik edici bu kartları basan ve dağıtanların ceza alması için uzun süredir uğraş gösteren 25-30 STK'dan oluşan Yaşanabilir Şehir Platformu verdikleri mücadeleyi kazandı.

Özellikle gençlerin zihnini kirletmek ve fuhşa sürüklemek için okul önlerinde dağıtılan ‘fuhuş kartlarıyla’ mücadele eden Yaşanabilir Şehir Platformu konuyla ilgili hazırladıkları kanun teklifini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Cumhurbaşkanı’na iletilen kanun teklifi için hükümet harekete geçti. Yapılan çalışmalar sonucunda ise kanun teklifi  yasalaştı.

Yaşanabilir Şehir Platformu kurucularından Av. Figen Şaştım'a Türkiye Haber Merkezi olarak yaptığımız görüşmede vatandaşın aklına takılan soruları yönelttik.

Bu kartları gören veya dağıtanları gördüklerinde vatandaşın ne yapması gerekir şeklinde yönelttiğimiz soruya Şaştım, bu konuda vatandaşın emniyet görevlilerine başvurmalarını, gerekirse dağıtan kişinin fotoğrafını çekip polis ihbar hatlarına göndermeleri yada sosyal medyada kartları dağıtanları teşhir etmeleri gerektiğini ifade etti. 

Ahlak kirliliğine son veren bu çalışmayı yürüten ve kazanan Yaşanabilir Şehir Platformu'nun bu başarısını siyaset dünyasında sahiplenmek isteyen kimseler de oldu. Ancak ne kadar bunu siyasi rant yapmak isteyen kimseler olsa da bu başarının Yaşanabilir Şehir Platformu'na ait olduğu bilinmektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan 6763 sayılı kanun ile “Fuhşu kolaylaştırmak ve fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren, dağıtan veya yayan bir kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden iki bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.” ibaresiyle fuhşa yönlendirmek isteyenlerin önü kesilecek. 

Konular: ankara, hukuk, yasa,

Yorumlar