ÖZEL HABER

Galata Kulesi'nin efsanelerle dolu tarihi

İstanbul'un en eski semtlerinden Fatih'te bulunan Galata Kulesi, inşa edildiği günden bu yana bir çok efsaneye konu oldu.

Galata Kulesi'nin efsanelerle dolu tarihi
TÜRKİYE HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

İstanbul'un Fatih semtinde şehrin sembolleri arasında yer alan 69.90 metrelik Galata Kulesi, 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edildi.

528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 'Fener Kulesi' olarak yaptırılan kule, dünyanın en eski kuleleri arasında yer almaktadır. Bir inanca göre Bizanslılar tarafından 'İsa Kulesi' olarak bilinen bu kuleden Hz. İsa'nın ineceğine inanılıyordu.

Kule hakkında en bilindik olaylardan biri 17. yüzyılın ilk yarısında Hezarfen Ahmet Çelebi'nin tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarıyla 1638 yılında Galata Kulesi'nden Üsküdar Doğancılar'a uçmasıdır.Kuleyle ilgili efsaneler:

Galata Kulesi hakkında halk arasında bilinen iki rivayet vardır.

Bunlardan birincisi, Galata Kulesi ile Kız Kulesi arasındaki aşk: Kız Kulesi Boğaz’da yalnız başına sıkılırken karşısında tüm heybeti ile Galata Kulesi inşaatı başlamış. Derken ikisinin arasında bir aşk başlar...
 
İkinci rivayet yine aşk ile ilgili, eğer Galata Kulesine sevdiğinizle çıkarsanız evlenirmişsiniz.

İntihar olayları

6 Haziran 1973 yılında şair Ümit Yaşar Oğuzcan'ın 15 yaşındaki oğlu Vedat'ın kuleden atlayarak intihar etmesi üzerine şair 'Galata Kulesi' adlı bir şiir yazdı.

1876 yılında ise Avusturyalı turist, nöbetçilerin dalgınlığından faydalanarak kendini aşağıya attı.Kule hakkındaki ürkütücü efsane

Şehrin güzelliğine güzellik katan kule hakkında ilginç şekilde bazı somut olaylara da dayanan ürkütücü bir efsane anlatılır.

Osmanlı döneminde kule Rasathane olarak kullanılmaya başlanmış, kule rasathane olarak kullanıldığı zamanlarda bölgede garip olaylar yaşanmaya başlar, çoğu gece kulenin tam altında istisnasız hepsinin kalpleri sökülmüş şekilde kadın cesetleri bulunur. Ve bu olaylar sonrasında Rasathane herhangi bir sebep gösterilmeden 1579 yılında kapatılır. Efsaneye inananlar bu kararın verilme sebebini Galata'da bulunan bir gizli tarikata bağlar.

Abdülhamit dönemine kadar devam eden bu olaylar, kurulan hafiye teşkilatları ile araştırıldı. Araştırmalar sonunda bölgede ilginç bir tarikat olduğu ortaya çıktı. Olaylardan sorumlu tutulan bu tarikat, ticaret gemileriyle Galata bölgesine gelen kadınlara tecavüz ediyor, daha sonra kadın hamile kalırsa doğan çocuğu bir süre takip ediyor ve kendilerine has yöntemlerle belli bir yaştan sonra onları öldürüyorlardı. Fakat ortak özellik öldürülenlerin tamamının kadın olmasıydı.

Yapılan baskınlardan, itirafçılardan elde edilen bilgilere göre ise bunu yapmalarındaki sebep Firavun’un Hz. Musa’yı yok etmek için katlettiği erkek çocuklardı. Amaç, Firavun’un yaptığının tam tersini yapmaktı.

Araştırmalar sonucu bu olayları yapanların Yahudi bir aile olduğu ortaya çıktı. Bu olayların ortaya çıkmasından sonra diğer Yahudi kuruluşları cemaatleri aileleri bu aileyi afaroz etti.


 

Konular: Galata Kulesi,

Yorumlar