ÖZEL HABER

GÖKHAN KAYA: Beyefendiler masası ve şampiyon

Türkiye Haber Merkezi yazarı Gökhan Kaya bugün "Beyefendiler masası ve şampiyon" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Kaya yazısında, dünya futbolundaki başarılı takımların içindeki 'Beyefendiler Masası'na değinerek Türk takımlarındaki 'Beyefendiler Masası'nın takımlara getirdiği başarılara dikkat...

GÖKHAN KAYA: Beyefendiler masası ve şampiyon
Türkiye Haber Merkezi yazarı Gökhan Kaya bugün "Beyefendiler masası ve şampiyon" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Gökhan Kaya yazısında "Beşiktaş ise son dönemde Oğuzhan, Olcay, Tolga, Gökhan Töre, Cenk Tosun, İsmail gibi genç bir masanın yanına, tecrübeli yabancı transferler yaparak şampiyonluk ipini göğüslemeyi başarmıştır." diyerek takım içinde kurulan 'Beyefendiler Masası'nın başarı için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Yazısında "Şampiyonluğun en büyük adayı olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'a baktığımızda 'Beyefendiler Masası' güçlü olan 2 takım ön plana çıkıyor. Bunlar Beşiktaş ve Galatasaray. Fenerbahçe özellikle masadaki son üyelerden olan Caner ve Gökhan'ı da ezeli rakibine kaptırarak büyük yanlış yaptı" satırlarına yer veren Kaya bir yandan da şampiyonluk yolunda öne çıkacak takımlar hakkında tüyolar veriyor.

İşte o yazı;

''O masanın müdavimleri Maldini, Costacurta, Van Basten ve Albertini'dir. Herkes kolay kolay o masaya oturamaz. Masanın ağırlığı tüm takım tarafından hissedilir ve kabullenilir'' demişti Marcel Desaılly 'Kaptan' isimli kitabında.

Ne kadar da güzel söylemiş 'Kaptan'. Evet dünya futbolunda her başarılı takımın bir 'Beyefendiler Masası' mevcuttur. Madrid'in Raul'u, Guti'si, Salgado'su, Casillas'ı... Barcelona'nın; Guardiola'sı, Luiz Enrique'si, Overmars'ı, Kluivert'ı... Manchester'ın Scholes'u, Roy Keane'i, Beckham'ı, Ferdinand'ı, Gary Newille'i... Portekiz'in; Deco'su, Figo'su, Rui Costa'sı, Fernando Couto'su...

Peki ne iş yapar bu 'Beyefendiler Masası'?

Bunlar yaşantısıyla, aidiyet duygusuyla, özel hayatıyla ve profesyonel yaşantısıyla örnek isimlerdir. Kulübün izlediği politika ile doğru orantılı çalışırlar. Yapılacak yeni transferler yeri gelir onlara emanet edilir ve eğitilir. Yeni gelen her isme kulübün beklentilerini uygulamalı anlatabilecek kişilerdir. Bilgili, donanımlı ve saygı duyulan insanlardır.

Türkiye'de de Galatasaray'ın altın jenerasyonu buna en iyi örnektir. Hagi, Popescu, Bülent Korkmaz, Taffarel, Suat Kaya... Yakın tarihte ise Fenerbahçe'nin Ersun Yanal ile kazandığı şampiyonlukta Emre Belözoğlu, Bekir, Egemen, Volkan, Gökhan, Caner gibi oyuncuların kurduğu 'Beyefendiler Masası' başarıyı getirmiştir. Beşiktaş ise son dönemde Oğuzhan, Olcay, Tolga, Gökhan Töre, Cenk Tosun, İsmail gibi genç bir masanın yanına, tecrübeli yabancı transferler yaparak şampiyonluk ipini göğüslemeyi başarmıştır. Aynı sene Fenerbahçe'nin şampiyonluğu kaçırmasının en önemli sebebi ise bu masasını dağıtması ve Egemen yerine Kadlec'in; Emre, Selçuk, Bekir yerine ise Diego ve Alves gibi oyuncuların tercih edilmesi olmuştu.

Yakın tarihte bu sistemle büyük başarılar yakalayan Galatasaray'ın Fatih Terim ile kurduğu ‘Beyefendiler Masası’da unutulmamalıdır. Ujfalusi, Elmander, Selçuk, Burak, Melo, Necati gibi isimler Terim'in saha içi ve dışındaki yükünü hafifletip, yeni gelenlerin uyum sürecini hızlandırdı. Bu sistemle çok ciddi başarılara ulaştılar. Tabii daha sonra yaşanan camia kargaşası Galatasaray'ı çok yordu ve masa dağıldı...

Gelelim bu seneye...

Şampiyonluğun en büyük adayı olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'a baktığımızda 'Beyefendiler Masası' güçlü olan 2 takım ön plana çıkıyor. Bunlar Beşiktaş ve Galatasaray. Fenerbahçe özellikle masadaki son üyelerden olan Caner ve Gökhan'ı da ezeli rakibine kaptırarak büyük yanlış yaptı. Beşiktaş ve Galatasaray'ın son ana kadar büyük bir yarış vereceği bir anlamda netleşti. Bir dönem Cristian, Alex, Lugano, Sow gibi yabancı oyuncularıyla dahi bir ek masa kurabilen Fenerbahçe bu sene de masaya uymayan oyuncuları kadrosuna katmaya devam ederek bir sezonunu daha çöpe attı.

En güçlü adaylardan olan Beşiktaş'ın beyefendiler masasında Oğuzhan, Olcay, Tolga, Cenk, Atiba, Tolgay ve Quaresma gibi önemli isimler bulunuyor. En önemli dezavantajları genç olmaları. Beklentilerin arttığı bu sezonda bu baskıyı kaldırıp kaldıramayacakları soru işareti. Bu eksiklerini teknik heyet ve yabancı transferlerin performansı ile doldurup ipi göğüslemek istiyorlar.

Galatasaray'da ise masa Sneijder, Selçuk, Hakan Balta, Muslera, Podolski, Sabri, Chedjou'dan oluşuyor. Çok tecrübeli ve daha önce birçok kez final oynamış bir masaya sahipler. En önemli dezavantajları tecrübesiz bir kenar yönetimi olması.

Unutulmamalıdır ki; Hamza Hamzaoğlu döneminde de kenar yönetim çok güçlü değildi. Ama ‘Beyefendiler Masası’ güçlü olan (Selçuk, Burak, Chedjou, Muslera, Hakan Balta, Sneijder, Melo)  Galatasaray şampiyonluk ipini göğüslemeyi başarmıştı. Bu sene de aynı senaryonun yaşanacağını düşünüyorum.

Kurduğu efsane masayı kişisel egolar sebebiyle dağıtan ve bir daha da kurmayı başaramayan Fenerbahçe için ise 'Murphy Kanunları'nın genel kuralını yazıp yazıyı sonlandıracağım...

 "Bir şeyin ters gidebileceği olasılıklarını engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır."

Sebebi ise bellidir...

GÖKHAN KAYA'NIN YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ
 

Konular: yazar, fenerbahçe, Beşiktaş, türkiye haber merkezi,

Yorumlar