ÖZEL HABER

GÖKHAN KAYA: Güneş 'Portakal'ı Çürüttü

Türkiye Haber Merkezi yazarı Gökhan Kaya bugün "Güneş 'Portakal'ı Çürüttü" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Kaya kaleme aldığı yazısında geçtiğimiz cumartesi günü oynanan yılın son derbi maçı olan Fenerbehçe-Beşiktaş karşılaşmasının analizini yaptı.

GÖKHAN KAYA: Güneş 'Portakal'ı Çürüttü
Türkiye Heber Merkezi yazarı Gökhan Kaya bugün kaleme aldığı "Güneş 'Portakal'ı Çürüttü" başlıklı yazısında haftas sonu oynanan Fenerbahçe - Beşiktaş derbisini masaya yatırdı.

Kaya yazısında iki takım teknik direktörlerinin kadro seçimlerine değindi ve "Lakin Advocaat dün adeta güç zehirlenmesi yaşayarak hücum hattındaki tüm dizilişini değiştirdi. Sow'u sağ tarafa, Aatıf'ı sola, Alper'i de 10 numara pozisyonuna koydu. Haftalardır iyi giden takımı bozan Advocaat Fenerbahçe'nin ritmini de bozdu." sözleriyle tecrübeli teknik direktörün büyük önem taşıyan derbide Fenerbahçe'nin puan kaybetmesinin nedenini açıkladı. 

Lig'de ve Avrupa'da yoluna kayıp devam eden Beşiktaş'ın teknik direktörü Şenol Güneş'in kadro seçimi hakkında "Cesur iki hamle yaparak tribünlerden büyük tepki alacağını bildiği Gökhan Gönül ve genç Kerim'i ilk 11'de başlattı. Bununla yetinmeyip ezeli rakibinin puan olarak önünde olan ve salı günü hayati bir maç oynayacak Beşiktaş'a istediği sonucu aldırmasını bildi." yorumunu yapan Kaya, siyah beyazlı ekibin ligin devre arasına kadar kayıpsız gitmesi halinde şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu belirtti.

İşte o yazı;

Öncelikle beklentiden çok uzak bir derbi olduğunu dile getirelim. Dün akşam ne Beşiktaş ne de Fenerbahçe taraftarları oynanan oyundan memnun kalmadı. Temposuz, şutsuz, baskısız, heyecansız ve pozisyonsuz bir futbol gecesi oldu.

Derbiden önce otoriteler son haftalarda çıkış yakalayan Fenerbahçe'yi daha favori görüyordu. Oyun anlamında düşüş yaşayan Beşiktaş ise favori değildi. Ama bu öngörüler ilk 11’lerin açıklanması ile son buldu.

Advocaat son haftalarda yaptığı doğru hamlelerle taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmıştı. Manchester ve Galatasaray maçlarını kazanırken Sow ve Van Persie ikilisini önlü arkalı oynatması büyük alkış toplamıştı. Sow'un enerjisi, Persie'nin ise teknik kapasitesinden yararlanması başarılı skorların alınmasında büyük etken olmuştu.

Lakin Advocaat dün adeta güç zehirlenmesi yaşayarak hücum hattındaki tüm dizilişini değiştirdi. Sow'u sağ tarafa, Aatıf'ı sola, Alper'i de 10 numara pozisyonuna koydu. Haftalardır iyi giden takımı bozan Advocaat Fenerbahçe'nin ritmini de bozdu. Daha vahimi ise hatasını göremeyip oyuna yanlış ve geç müdahalesi oldu.

Lens'i oyuna geç alan Advocaat, sahanın en diri oyuncusu Sow'u oyundan çıkardı. Ayrıca büyük maç tecrübesi olan Stoch'u kadroya dahi almayıp 'bal yapmayan arı' Volkan'a güvenen Advocaat yine büyük bir yanılgıya düştü. Sonuç olarak yürüyecek hali olmayan ve önemli eksikleri bulunan Beşiktaş'a karşı bir puana razı olan Advocaat istediğini aldı.

Şenol Güneş ise elindeki imkanlarla en iyi kadro tercihini yaptı. Cesur iki hamle yaparak tribünlerden büyük tepki alacağını bildiği Gökhan Gönül ve genç Kerim'i ilk 11'de başlattı. Bununla yetinmeyip ezeli rakibinin puan olarak önünde olan ve salı günü hayati bir maç oynayacak Beşiktaş'a istediği sonucu aldırmasını bildi.

Dün yeniden çok net gördük ki Beşiktaş devre arasına kadar kayıpsız gittiği takdirde çok rahat şampiyonluğa ulaşacaktır. (Ara transfer döneminde Şenol Güneş'e verilen sözlerin tutulması şartı ile). Bunun en önemli sebebini ise, diğer kulüplerin saha içi ve saha dışı yönetimlerinde yapılan yanlışların çok fazla olmasına ve bunu çözebilecek 'futbol aklına' sahip olmamalarına bağlıyorum.

Sonuç olarak derbi gecesi kocaman bir hayal kırıklığı ile sona erdi. Belki derbinin skor olarak kazananı olmadı ama kadro tercihi, maç sonu açıklamaları ve takımına hakimiyet anlamında Şenol Güneş'in Advocaat'ı mat ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.


GÖKHAN KAYA'NIN YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

Konular: turkiyehabermerkezi, fenerbahçe, Beşiktaş, gökhan kaya,

Yorumlar