ÖZEL HABER

Hasan Ali Yücel'i müfredattan çıkarın!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredata koyduğu 4. sınıf Müzik kitabında bulunan bir şiirde küçük çocukların kafası karıştırılmak isteniyor. Kimi grup tarafından 'tanrı' olarak ilan edilen Mustafa Kemal bu sefer de haşa bir yaratıcı olarak gösteriliyor.

Hasan Ali Yücel'i müfredattan çıkarın!
4. sınıfların Müzik kitabında bulunan bir şiir skandala imza attı. Hasan Ali Yücel’e ait olan ‘Atatürk’ isimli bu şiirde Mustafa Kemal (haşa) yaratıcı olarak geçiyor.

VELİ TEPKİSİNİ GÖSTERDİ

4.sınıfta okuyan çocuğunun müzik kitabında bu şiiri gören bir veli ise şiirde geçen  “Ulusu, yurdu odur yaratan.” kısmını karalayıp yanına da “Haşa yaratmak sadece Allah’a mahsustur. “ şeklinde yazdığı yazıyla tepkisini gösteriyor.

  

Müzik ders kitabının müfredatında yer alan bu şiir küçük çocukların beynini  kirletiyor. Çocuklara din düşmanlığı empoze edilmeye çalışılan bu şiirde Mustafa Kemal yüce bir varlık olarak gösterilmeye çalışılıyor.

MİLLİ İDEOLOJİ: DİN DÜŞMANLIĞI

Millî Şeflik dönemi olarak bilinen her türlü dini ve milli değerin tahrip edilmeye çalışıldığı bir devirde uzun müddet Millî Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Ali Yücel, Köy Enstitülerinin açılmasına önderlik eden biridir. Din düşmanlığının millî ideoloji olarak kabul edildiği bir dönemde Köy Enstitülerinden yetiştirdiği kimselerle millî tarihine ve kültürüne yabancı bir nesil yetiştirmeye çalışan Hasan Ali Yücel’in ‘Atatürk’ adlı bu şiiri de zaten çirkin amacını ortaya koymuş durumda. 'Modern eğitim' adı altında kızlı-erkekli olarak düzenlenen eğlence proğramlarında gençlerin ahlâksız hâle getirilmesine çalışılan, her türlü ahlâk dışı hareketlerin göz yumulduğu köy enstitülerin kurulmasına öncülük eden Hasan Ali Yücel'in bu kitabını ders kitaplarında görmek istemiyoruz!


İsmet İnönü ve Hasan Ali Yücel

Böyle bir skandala izin veren Milli Eğitim Bakanlığı’na küçük çocukların beynini kirleten, din düşmanı birinin kaleminden çıkan bu şiirin kaldırılmasıyla ilgili çağrıda bulunuyoruz.

Böyle bir şiire ancak o dönemlerde izin verilebilirdi(!)
 

Konular: şiir, köy, Milli Eğitim Bakanlığı, Müfredat,

Yorumlar