ÖZEL HABER

İsrail Meclisi "Knesset"teki gizli mesajlar!

1948 yılından bu yana Filistin topraklarının yüzde 78’i işgal edildi. Filistinlilerin en az yüzde 60’ı ya göç etmiş durumda ya da topraklarına uzakta bulunan mülteci kamplarında yaşıyor. Peki bunca acı üzerine kurulan İsrail Meclisi Knesset'teki mesajlar ne anlama geliyor?

İsrail Meclisi Knessetteki gizli mesajlar!

TÜRKİYE HABER MERKEZİ/ ÖZEL

İşgal edilmiş topraklarda yaşanan acılar, bölünmüş topraklarla birlikte dağılan aileler, sürgün edilenler, İsrail'in inşa ettiği utanç duvarı, "Büyük Felaket" olarak bilinen Nekbe, tarihe damgasını vuran insanlar, hapishanelerdeki işkenceler, açık hapishaneye dönüşen Gazze, intifada günleri, parmaklıklar ardındaki aşklar, kendi evini yıkmak zorunda bırakılan insanlar...Büyük felaket: Nakbe

1948 Filistinliler için Nakbe, yani büyük felaket yılı... Yüz binlerce insan yurtlarından sürüldü. 1948 yılı İsrailliler için ise devletlerinin kurulma yılıdır. Hikayemiz 1799 yılında Akka şehrindeki surların hemen dışında başladı.

Napolyon'un ordusu Osmanlıları yenmek için şehri kuşattı. Napolyon müttefik aramak için Filistin'de Yahudi devleti vadediyordu. Napolyon'un talebi geniş yankı uyandırdı ama yenilmesine engel olamadı. Bugün Akka'da Napolyon'dan geriye kalan tek şey at üzerindeki heykelidir.Plan 40 yıl sonra İngilizler tarafından devreye sokuldu. Bazı varlıklı ailelerin çalışmaları sonucunda Filistin'de Yahudilerin sayısı giderek arttı. Bunlardan biri Fransız aristokrat Baron Edmond Rothschild'tir. 1880'lerde Filistin'i ziyaret etmeye başladı ve Yahudi toplumunun en önemli destekçisi oldu. Siyonizm terimi ilk olarak 1885'te Nation Borman tarafından kullanıldı, Tevrat'ta geçen 'siyo' teriminden türetildi ve zamanla Filistin'de bir Yahudi devleti kurma fikrine dönüştü. 1880’lerde Filistinlileri topraklarından sürme mücadelesi Kasım 1947’de doruk noktasına ulaşarak devam etti. Öyle ki siyonist güçler 14 Mayıs 1948’ten önce 700 bin Filistinliyi topraklarından sürdü ve 1948'de İsrail devleti kuruldu. 1950’lerde ve 1967 sonrasında da yüzbinlerce Filistinli topraklarından sürüldü.
 
1948 yılından bu yana Filistin topraklarının yüzde 78’i işgal edildi. Filistinlilerin en az yüzde 60’ı ya göç etmiş durumda ya da topraklarına uzakta bulunan mülteci kamplarında yaşıyor. Sadece ağır çekim soykırımın yaşandığı Gazze’deki 1.5 milyon Filistinli kuşatma koşullarında hayatta kalmaya çalışıyorlar, yüzbinlercesi İsrail tarafından hukuksuz bir şekilde tutuklanıyor veya öldürüldü, öldürülüyor.

Peki bunca acı ve ölümden işgal edilmiş Filistin toprakları üzerinde kurulan yada inşa edilen İsrail'in, Yahudi tarihini yansıtan Meclisi'ndeki gizli mesajların şifresi ne anlama geliyor ?  İsrail'in, Yahudi Tarihini Yansıtan Meclisi: Knesset

Batı Kudüs'te Givat Ram bölgesinde bir tepe üzerinde bulunan İsrail Meclisi Knesset, taşıdığı isminden, sahip olduğu milletvekili sayısına kadar Tevrat kaynaklı Yahudilik izleriyle dolu.

*İsrail meclisinin adı Knesset kelime olarak İbranice'de "Büyük toplantı" ya da "Büyük Sinagog" anlamına gelen "Kness" kelimesinden geliyor. Dışarıdan bakınca kare şeklinde gösterişsiz mütevazı bir bina.

*Knesset'in milletvekili sayısının 120 olmasının nedeni ise Yahudilerin Kudüs'ten çıkarıldıkları yıkılan ikinci tapınaklarındaki meclisinde bulunan 120 kişilik "yaşlılar meclisinin" üye sayısından geliyor.

*Meclis binasında Yahudiliğin sembolü yedi kollu şamdan "Menorah" girişte hemen karşınıza çıkıyor. Yahudilerin başlarına taktıkları "kippa" pek çok çalışan ve ziyaretçi tarafından meclis içinde takılıyor. Mecliste dini simge, motif akla gelebilecek dini çağrıştıran her şey serbest.*Genel kurul salonu bir çukur içine oturtulmuş çanağı andırıyor. Tavanı bombalı saldırılara karşı özel bir korunağa sahip. Milletvekili localarının ortasında kabine üyelerinin oturduğu "U" şeklinde bir masa yer alıyor. Salon çukurunun üst bölümünde ise VIP ziyaretçilerin görüşmeleri izlediği açık localar var. Bu locaların arkasındaki kalın cam bölmede ise dışarıdan gelen vatandaşlar meclis oturumlarını izleyebiliyor. Bu bölüm, en fazla yüz kişiye ev sahipliği yapacak dar bir bölme.

*Meclis başkanının arkasındaki duvarın solunda düz sade şekilsiz duvar yer alıyor. Bu kısım "Ağlama Duvarı"nı sembolize ederken, duvarın sağında yer alan geometrik şekiller taşıyan duvar ise modern Kudüs'ü sembolize ediyor. *Aynı duvarda asılı tek resim ise Siyonizm'in kurucusu Teoder Herzl'e ait. Salonun sağında yukarıda yer alan kırmızı halı döşeli bölüm ise Cumhurbaşkanına ait. Cumhurbaşkanı meclise geldiği zamanlarda burada oturuyor.

*Meclis binası ilerleyen yıllarda danışman ve bakan sayısının artması nedeniyle fiziki olarak yetersiz hale gelmeye başlayınca 1981'de ve 2005'te binaya iki yeni kanat eklenerek güneye doğru genişletilmiş.

Konular: filistin, İsrail Meclisi, Knesset,

Yorumlar