GÜNDEM

İstanbul Adalet Sarayı önünde darağacı mı kuruluyor?

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın önünden geçen vatandaşlar, adliyenin karşısındaki meydanda kurulan ve idam mahkumlarının asıldığı darağacına benzeyen yapıyı görünce şaşkınlığını gizleyemedi.

İstanbul Adalet Sarayı önünde darağacı mı kuruluyor?

Türkiye Haber Merkezi-Özel Haber

Avrupa'nın en büyük adliyesi olma özelliğine sahip Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde, bu sabah alışık olunmadık bir manzara ile karşılaşıldı.

Adliyenin karşısındaki Çağlayan Meydanı'nda kurulan yapı, oradan geçmekte olan vatandaşları hayrete düşürdü.

Vatandaşların, inşa edilen yapıya endişeli ve tedirgin bakışlarının nedeni ise darağacına benziyor olmasıydı.

16 Nisan'da yapılan halk oylamasından "Evet" oranının çıkması sonucunda, Meclis'e sunulacak ilk teklifin idam cezasının geri getirilmesi, son zamanlarda siyasi liderlerin ve ülkenin gündeminde yer alması bu düşüncelere neden olmuşken, gerçek apayrıydı.

12’inci Karadenizliler Kültür ve Sanat Festivali

Tüm bu hummalı hazırlıklar aslında, bu sene Çağlayan'da 12-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 12. Karadenizliler Kültür ve Sanat Festivali için.

Hazırlıklar kapsamında ahşaptan yapılan maket evler alana yerleştirilmeye başlandı.

Darağacına benzetilen bu yapı ise, Karadenizlilerin yüzyılı aşkın bir süredir düzenleyerek geleneksel hale gelen Tahta Dönme Dolap Şenliği'nde kullandığı dönme dolabın iskelet haliydi.

Öte yandan, İstanbul Adalet Sarayı önündeki meydan, adliyenin faaliyetine geçtiği tarihten beri ilk kez bir festivale ev sahipliği yapacak.

Konular: çağlayan, darağacı, istanbul adalet sarayı

Yorumlar