ÖZEL HABER

İstanbul'da 2 sahabe türbesi

İslam dünyasının başkenti sayılan İstanbul’da birçok sahabe türbesi bulunuyor. Sahabe türbeleri adeta asırlar öncesinden günümüze kadar İstanbul’u koruyan bekçiler gibi… Peki sahabe türbeleri İstanbul’a nasıl geldi ve bu türbeler nerelerde bulunuyor?

İstanbul'da 2 sahabe türbesi
Peygamber Efendimizin dahi hadis-i şerifine mazhar olan ve İslam dünyasının gözbebeği olarak sayılan İstanbul’da birçok sahabe türbesi bulunuyor. Fakat sahabe türbesi olmayan bazı türbeler de vatandaş tarafından sahabe türbesi olarak biliniyor. Türkiye Haber Merkezi olarak sizin için İstanbul’daki sahabe türbelerini araştırdık.
 
Peygamber’in övgüsüne mazhar olan şehir

Peygamberimizin birçok defa övgüsüne mazhar olan İstanbul’u fethedebilmek ve “İstanbul muhakkak fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur!”  hadis-i şerifinde söylendiği gibi o şerefli komutan övgüsüne mazhar olabilmek için İstanbul birçok defa fethedilmek için kuşatıldı. İşte bu kuşatmalar sırasında sayıları kesin olmamakla birlikte birçok sahabi şehit oldu.

İstanbul’da bilinen 2 sahabe türbesi bulunuyor

Ancak kesin olarak bilinen 2 sahabi bulunuyor. Adı bilinen iki sahabeden birisi Ebu Eyyub el-Ensari ve Peygamberimiz’in süt kardeşi olarak bilinen ve bugün türbesi Ayvansaray’da bulunan Ebu Şeybe el-Hudrî’dir.

Gerçekliği kesinleşen bu iki sahabenin dışındaki ‘sahabe türbesi’ olarak bilinenler ise ‘makam’ olarak kabul edilir. Makam olarak kabul edilmesi ise bu zatların burada vefat etmedikleri veya vefatlarından sonra naaşları buraya getirilmediğinden dolayıdır. Bunların bazıları; Amr b. El-As, Cabir b.Abdullah el-Ensarî, Ebu Said el-Hudrî, Ebu Zer el-Gıfârî, Ebu Zer el-Gıfârî, Ebü’d-Derdâ gibi önemli zatlardır.
 
Eyyûb el-Ensarî Muaviye ordusunda yer aldı

İstanbul’da kesin olarak naaşı bulunan iki zattan Ebu Eyyûb el-Ensarî, Emevi halifesi Muaviye tarafından İstanbul’a gönderilen ordunun içinde yer almış ve bu sırada vefat etmiştir. Kabri ise Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra 20 Nisan 1453'te Akşemseddin tarafından bulundu.

Geçtiğimiz yıl 2015'te Ebu Eyyûb el-Ensarî'nin kabrinin bulunduğu Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi.

Restorasyon çalışması yaklaşık 4 yıl süren Eyüp Sultan Türbesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle açıldı.

Peygamberimizin süt kardeşi de İstanbul’da

Diğer bir sahabe ise Peygamberimiz’in süt kardeşi olarak bilinen Ebu Şeybe el-Hudrî'dir.  Ebu Şeybe 89 yaşındayken ilk İstanbul kuşatmasını yapan ordunun içinde yer almış ve şehit olmuştur. Bizanslıların attıkları oklarla şehit olan Ebu Şeybe’nin kabri de Akşemseddin tarafından bulundu.Ebu Şeybe el-Hudri'nin türbesi ise Ayvansaray'da, Tokludede Sokağı bitiminde surlar arasında bulunuyor.
 

Konular: istanbul, sahabi, türbe, peygamber,

Yorumlar