ÖZEL HABER

İstanbul'da okunan ezanın sesi uzaklardan duyuldu

İstanbul’un sembolü Ayasofya’dan okunan ezan sesine İsrail’den, Yunanistan’dan ve Ermenistan’dan tepkiler gelemeye devam ediyor.

İstanbul'da okunan ezanın sesi uzaklardan duyuldu
Müslümanlar için sembolik bir değere sahip olan Ayasofya, aynı zamanda hristiyan aleminde büyük bir öneme sahip.

1453 yılında fethedilen İstanbul ile birlikte İslami bir mabed olan Ayasofya tam 500 yıl Müslümanlara cami olarak hizmet etti.

1934 yılında Balkan Paktı’na dahil olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti’ne, Yunan Başbakanının “Ayasofya’yı müzeye çevirin” tavsiyesi ile bir jest yapması istenmişti. Ve günün şartları öne sürülerek İslamiyet için sembol hale gelen ve 500 yıl Müslümanlara hizmet eden Ayasofya müzeye çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde özüne dönüş yolunda adım adım ilerleyen Türkiye bugünlerde Ayasofya’dan günde 5 vakit yükselen ezan sesi ile dünyanın gündemine oturdu.

Kendi ülkelerinde camilere, minarelere tahammül edemeyen, kendi inançları dışında inanan insanlara yaşam hakkı tanımayan devletler Ayasofya hamlesine tepki vermeye başladı.

Diyanet işleri başkanlığının Ayasofya’ya imam ve müezzin görevlendirmesi ile başlayan normalleşme sürecinde Sultanahmet Camisi ile karşılıklı ezan okumaları tüm İslam camiasını mutlu etti.

Ancak Ayasofya’dan okunan ezan sesine Tel Aviv, Atina ve Erivan’dan tepkiler geldi.

Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos Ayasofya’dan okunan ezanları protesto ettiğini belirterek Fener Rum Patrikhane 25. Yıldönümü etkinliklerine katılmak için yapacağı İstanbul ziyaretini iptal ettiğini açıkladı.

Ermenistan devlet televizyonunda yayınlanan bir programda Ayasofya’nın tekrar camiye çevrilmesinin hristiyan alemine atılacak bir gol olduğu belirtildi.

Birçok hristiyan devletin kudurmasına rağmen Ayasofya’dan günde 5 vakit ezan okunmaya devam ediyor.
 

Konular: ezan sesi rahatsız etti, Müslüman, istanbul, hristiyan,

Yorumlar