ÖZEL HABER

İşte Hollywood film ve dizilerindeki kirli Türkiye savaşı

Bazılarının sadece eğlence sektörünün bir parçası olarak değerlendirdiği Hollywood sineması ve dizileri, bir propaganda silahı olarak kullanırken, bu yapımlar üzerinden işlenen Türkiye savaşı ve düşmanlığı 40 yıldan bu yana aralıksız devam ediyor. İşte en çarpıcı örnekleri ile 'Hollywood' üzerinden yaratılan Türkiye...

İşte Hollywood film ve dizilerindeki kirli Türkiye savaşı
Türkiye Haber Merkezi / Özel Haber

Bazılarının sadece eğlence sektörünün bir parçası olarak değerlendirdiği Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Hollywood sineması, aslında ciddi bir propaganda silahı olarak kullanılıyor. Üstelik Hollywood yapımı film ve dizilerde bu kara propagandanın sıklıkla Türkiye üzerinden yapıldığı görülüyor.

Öyle ki Türkiye üzerinden yaratılmaya çalışılan çirkin algı ve imaj 1970’li yılların yapımlarında dahi yer almakta, yani bu algının tam 40 yıldır bazen peşi sıra bazen de aralıklarla hatırlatılmakta olduğunu görmek çok da zor değil.

Filmler ve dizi sahnelerinin arasına ustalıkla yerleştirilmiş bilinçaltı mesajları yani subliminal mesajları, aslında bir komplo teorisinin çok daha fazlası ve çok daha ciddisi.

2003’ten sonra tekrar start veriyor

Hollywood filmleri üzerinden başlatılan Türkiye savaşının arka planında hangi sebeplerin yaratıldığını bilmekte fayda var. Keza film ve diziler üzerinden başlatılan çirkin savaş yakın zamanda, tam da 1 Mart 2003 tarihinden itibaren yeniden başladı.

Peki ne olmuştu bu tarihte? 

Cevabı çok net; ABD’nin Irak (Türkiye) işgal tezkeresi 2003'te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde reddedilmişti. İşte tam da bu kararın ardından, ABD’deki askeri işlerle ilgili tüm kurumların toplantığı Pentagon, insanların en çok tükettiği sinema ve dizi sektöründen kendilerince Türkiye'yi vurmaya başladı.

Hatta bu yapımlar iki ülke liderleri arasında yapılan toplantılarda bile gündem konusu oldu. Bu da meselenin aslında ne kadar ciddi bir boyutu olduğunu kısmen gözler önüne serdi.

Gelin Türkiye karşıtı propagandalarda, yalanlarla, iftiralarla bezenmiş Hollywood yapımı bir kaç sinema ve diziye daha yakından bakalım...

Midnight Express Filmi (Geceyarısı Ekspresi) /1978

Film aslında bir kitaptan uyarlama. Film, Türkiye’de tutuklanarak hapse atılan birini konu alıyor. Bu film ülkemizi gidilmez, yaşanmaz, pislik, merhamet duygusu olmayan insanlarla dolu berbat bir yer olarak göstermiş, Türkiye ve Türk halkına karşı tüm dünyayı provoke eden tavrı ise yıllarca konuşulmuş ve tepki çekmişti.

Hatta filmin çoğu İstanbul’da geçmesine rağmen İstanbul Valiliği tarafından filme ev sahipliği yapılması reddedilmişti.War Dogs Filmi (Savaş köpekleri) /2016

Bu film bir komedi filmi olarak çekiliyor ve ülkemizde vizyona girmesi yasaklanıyor. Ama filmdeki Türkiye düşmanlığı azımsanmayacak türden. Keza çeşitli görüntülerin yer aldığı sahnede Irak’ın devrik lideri Saddam’ın devrilen görüntüsünün hemen ardından boşalan yer adeta Türkiye’yi hedef tahtasına koyacak şekilde doldurulmuş.Filmde görüntü üzerine olayları anlatan anlatıcı, savaşların temelde ekonomik nedenlerle bağlantılı olduğunu ifade ettiğinde “And that’s what war is really about” (Ve aslında işte savaş budur) diyor ve ekrana tam o anda Altay tankları, Otokar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eli silahlı görüntüleri bir kaç saniye boyunca gösteriliyor.Tüm bunların bir tesadüf olmadığının ve olamayacağının altını tekrar tekrar çiziyoruz. Milli tanklarımızın gösterilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde silahlı görüntüsünün bir kaç saniye ile tüm o sahnelerin arasında sıkıştırılması, izleyenlerin direkt bilinçaltına seslenen bir olay. Türkiye için verilmek istenen mesaj sizce de gayet açık değil mi?

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ24 Dizisi /2001-2010

ABD’de 9 yıl boyunca yayımlanan bu dizi ise tamamen hayal ürünü olan İslam kökenli teröristlerle anti-terör örgütlerinin mücadelesi üzerine kurulu. Dizide sözde ABD Savunma Bakanı ile onun kızını kaçıran, kanlı eylemler gerçekleştiren Müslüman teröristleri Türkiye’den terörist bir Türk grubu yönlendiriyor.

Hatta dizide o dönemde ABD’deki bir Türk ailenin uyuyan hücre olarak gösterilmesi, ABD’de yaşayan Türklerin can güvenliğini bile tehliyeye atmaya yetiyor.The West Wing Dizisi/ 1999-2006

Yukarıda bahsettiğimiz 24 dizisi kadar popüler olan ve sınırsız sayıda ödüle boğulan bir diğer Türk düşmanlığını işleyen dizi ise, ABD’de 7 sezon yayımlanan Beyaz Saray entrikalarını işleyen The West Wing. Bu dizide öncelikle Türkiye’de zinanın cezasının kafa uçurarak idam olduğu anlatılıyor.

Sonrasında bu anlatış zina yaptığı için bir Türk kızının mahkemece kafası kesilerek idama mahkum edildiği görüntüleri ile pekiştiriliyor. ABD Başkanı ise kızı kurtarmak için varını yoğunu ortaya koyuyor.

Yani bir tarafta barbar, çağ dışı kalmış ilkel Türkiye, diğer tarafta ise modernliği ve insancıllığıyla göz kamaştıran, mücadeleci ABD..13 Hours: Secret Soldier of Benghazi Filmi ( 13 Saat: Bingazi’nin Gizli Askerleri) /2016

Bu film Libya’nın devrik lideri Kaddafi’nin öldürülmesinden sonra ABD’nin orada bıraktığı CIA ajanlarını koruyan SEAL timinin hikayesini konu alıyor. Filmde bu time karşı savaşarak, ön plana çıkarılan teröristler Türk bayraklı tişört giyiyor. Ve bu teröristler terör örgütü DAEŞ’in bayrağı altında savaşıyor gibi gösteriliyor.

Filmin sonunda Türk bayrağı tişörtü giyen bir terörist ise yerde ölü yatıyor, başında ise bir çok ağlıyor. Zihinlere gönderilen mesaj ise, “ABD türklerin anasını ağlattı”(!)Sonuç olarak...

Bu film ve dizilerin sayısı öylesine fazla ki, daha da uzatmak mümkün... Sonuç olarak Hollywood senaristlerinin Türk siyasetine olan ilgisi ve mesaj verme çabası aşikar olmakla birlikte, takdire şayan (!).

Yıllar içerisinde belirli aralıklarla, bilinçli bir şekilde yaptırılan ve gösterime sokulan bu yapımlardaki, on yılları aşkındır verilen çirkin, barbar, meczup, yobaz, terörist vb. algılarla çizilenTürkiye anlaşılan o ki birilerinin canını fena yakmış ve Elhamdülillah ki yakmaya da devam edecek...
 

Konular: 24, holywood, The West Wing, türkiye, Midnight Express, sinema, War Dogs, ABD, film, 13 Hours: Secret Soldier of Benghazi

Yorumlar