ÖZEL HABER

İşte Kanuni'nin Süleymaniye rüyası!

Süleymaniye Camii az bilinen mimari inceliklere sahip. Camii ve külliyesi 7 senede bitirildi. Süleymaniye Camisi yapımından günümüze dek İstanbul'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmadı. İşte Süleymaniye camisinin bilinmeyen Kanuni rüyası.

İşte Kanuni'nin Süleymaniye rüyası!
TÜRKİYE HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan cami, külliyesi ile birlikte 1557 yılında tamamlandı. Caminin mimarisinde sergilenen ihtişam, Osmanlı İmparatorluğu'nun yükseliş dönemindeki ihtişamla birebir örtüşüyor. Kanuni'nin Süleymaniye rüyası

Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman bu camii şerifin inşasına karar verdiği zaman bir gece Allah Resulü'nü rüyasında gördü. Hz.Peygamber ona caminin nereye yapılacağını göstermekten başka iç ve dış özellikleri hakında da bir takım talimatlar verdi. Bunları, ''Minberi şuraya, mihrabı şuraya, kürsüyü de şuraya yapasınız!" gibi tafsilatlı şekilde ifade buyurdu. Büyük bir heyecan ve sürurla uyanan Kanuni alemlerin efendisine salavat getirerek gözyaşları içinde Cenabı Hakk'a şükretti. Ertesi gün ilk iş Hz. Peygamberin işaret buyurduğu mahale giderek Koca Sinan'ı çağırdı ve buraya cami-i şerif yaptıracağını söyledi. Koca Sinan ''Sultanım camiyi bu yere şu minvar üzerine yaparız; mihrabı şurada, minberi şurada olur'' diyerek Kanuni'ye rüyasında vaki olan Hz. Peygamber'in mübarek ifadelerini tekrarladı. 

Sultanım sizin hemen arkanızdaydım

Bunun üzerine Kanuni mütebessim şekilde Sinan'a baktı: ''Mimarbaşı, haberli gibisin!'' Koca sinan başını edeple önüne eğdi ve aynı rüya-yı sadıkayı kendisinin de gördüğünü izhar etti. ''Sultanım sizin hemen arkanızda idim'' dedi.

Temele ilk taşı Şeyhülislam Ebussuud Efendi Koydu

Bu durum karşısında sürur ve heyecanı bir kat daha artan Kanuni derhal ''o halde tiz cami-i şerifin inşası başlasın'' diye ferman eyledi. Zaten bu emri bekleyen Koca Sinan vakit geçirmeden hazırlıklarını tamamladı ve yüce mabedin inşası Şeyhül islam Ebusuud Efendi'nin temele ilk taşı koymasıyla başladı.Süleymaniye Cami'nin sırları

Usta mimar, bu gayeyle Anadolu'da kullanılan turşu küplerinden içi boş 65 tanesini ağızları aşağıya bakar vaziyette ana kubbenin etrafındaki duvarlara yerleştirdi ve küplerin aralarını da yumurtanın akıyla sıvadı.

Mimar Sinan'dan muhteşem akustik testi

Bir rivayete göre Mimar Sinan'ın, akustiğin temini için camide nargile içtiğini, durum Kanuni Sultan Süleyman'a şikâyet edilince padişahın hışımla gelip baktığını ve Mimar Sinan'a bunun sebebini sorduğunu, Sinan'ın da "Sultanım, bakınız bunun içerisinde tömbeki yoktur, sadece su vardır. Bu, çektiğim zaman fokurdayan suyun sesinin kubbeye nasıl ulaştığı ve caminin her noktasına eşit vaziyette nasıl dağıldığını temin için yaptığım bir çalışmadır" diyerek çalışmasıyla ilgili bilgi verdi.İs odasının sırrı

Süleymaniye Camii'nin diğer bir özelliğinin de Mimar Sinan'ın ilk olarak buraya is odası yapmasıdır. Yapıldığı dönemde elektrik olmadığı için cami 275 adet kandil ve bunlara ek olarak mihrabın 2 yanına yerleştirilen dev mumlar ile aydınlatıldı.

İsle mürekkep elde edildi

Sinan, hava akımının is odası yönüne doğru olmasını sağlamak için camiyi is odası merkezli yaptı, bu odada biriken isle de mürekkep elde edildi. Bu mürekkeple de o günün siyasi, dini, idari bütün fermanları yazıldı.Müthiş menfez hesabı

Bunlara ek olarak is odasından caminin içine açılan 2 adet menfezden bakıldığında birinden sadece cami içindeki "Allah" yazılı levha, diğerinden de "Muhammed" yazılı levha görülüyor. Bu durum da yine ince bir hesapla ayarlandı.

Örümcek ağına karşı deve kuşu yumurtaları

Mimar Sinan, Süleymaniye Camii’ni yaparken, avizelerde bulunan kandil çanaklarının aralarına devekuşu yumurtaları koydurtmuş.

Konular:

Yorumlar