ÖZEL HABER

Kılıçdaroğlu'nun 1 yıl içerisinde darbeye karşı tutarsız tavrı

15 Temmuz'un 1. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Haber Merkezi'ne değerlendirmelerde bulunan gazeteci-yazar Melih Altınok, Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu hain kalkışmaya önce darbe demesinin, daha sonra da tavrının değişmesinin altında yatan nedenleri açıkladı.

Türkiye Haber Merkezi'nin 15 Temmuz'un 1. yıl dönümü dolayısıyla gazeteci, yazar, siyasetçi birçok ünlü isimle yaptığı röportajlarda bugünkü konuğu gazeteci yazar Melih Altınok oldu.

Türkiye Haber Merkezi'nden Yasin Erçağlayan'a 15 Temmuz'dan bir yıl sonra gelinen süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan gazeteci-yazar Melih Altınok, bu süreçle ilgili daha çok Kemal Kılıçdaroğlu'nun darbeye karşı olan tavrına değindi.

15 Temmuz sürecinin büyük oranda tamamlandığını söyleyen Melih Altınok, "15 Temmuz içerideki tetikçilerin, asker üniforması giydirilmiş casusların eliyle kurtarılmaya çalışılan darbe görünümlü bir işgal hareketiydi." ifadesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun darbeye karşı tutarsız tavrı

Darbeyi yaptıran dış güçlerin belli olduğunu ve içeride mücadeleyi sekteye uğratmaya çalışan bir ana muhalefetin olduğunu dile getiren Altınok, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun darbeye karşı olan tavrını değerlendirdi.

Altınok, 15 Temmuz'dan bir gün sonra Meclis'te kalkışmayla ilgili kesin bir ifadeyle 'darbe' olduğunu söylemesine rağmen bir yıl sonra 'kontrollü darbe' ifadesinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu tavrının iki şekilde açıklanabileceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'cüler için Ankara'dan başlatılan ve İstanbul'da son bulan yürüyüşler yaptığının, FETÖ'cüleri mağdur konumda göstermeye çalıştıklarının üzerinde duran Altınok, "CHP, ya onlarla ilişki içerisindedir ve resmen ortaya çıkmasını istemiyordur ya da Türkiye'nin ilerlemesini, gelişmesini, bu yüklerden kurtulmasını engellemeye çalışıyor." ifadesinde bulundu.

"FETÖ'nün iadesiyle değil, önümüzdeki argümanlarla ve içeriyle ilgilenerek dışarıdan yapılmış bu taarruzu uzunca bir süre bertaraf edebiliriz diye düşünüyorum." diyen Altınok 15 Temmuz'da çok önemli bir adım atıldığını belirtti.

20 Temmuz'a darbe diyen Kılıçdaroğlu...

Kılıçdaroğlu'nun "20 Temmuz’da gerçek darbe yapıldı" söylemiyle ilgili de açıklama yapan Melih Altınok, "Kemal Bey'in bahsettiği darbe dediği şey, Türkiye'nin muhataplarını ikna edip, OHAL'i ilan etme basireti göstermesidir. Biz OHAL'i ilan edemeseydik o kaos sürecinde önce Mısır'daki darbe süreci gibi bir süreç örgütlenecek, ardından da sorun Suriye gibi çözülecekti(!) Planlanan şey buydu." dedi.

'Hero' yazılı tişört açıklaması

Cumhurbaşkanı'na suikast girişimi davasında FETÖ'cülerden birinin üzerinde 'Hero' yani 'kahraman' yazılı tişörtüyle davaya katılmasıyla ilgili de açıklamada bulunan Melih Altınok, "Fetullah Gülen'in 'kurtulacaksınız, konuşmayın, hapishaneler yıkılacak' şeklinde gönderdiği mesajlarla bu imajı oturtmaya çalışıyorlar. 'Darbe olacak' şeklindeki ifadelerle içeridekilerin moral ve motivasyonunu artırmaya çalışıyorlar." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Konular: kemal kılıçdaroğlu, 15 temmuz, melih altınok, darbe

Yorumlar