ÖZEL HABER

Necmettin Erbakan 'Başkanlık' için ne dedi?

Meclis'te Anayasa görüşmelerinin devam ettiği şu günlerde Saadet Partisi'nin 'hayır' açıklaması dikkatleri Saadet Partisi kurucusu Necmettin Erbakan'ın sistem değişikliği hakkındaki düşüncelerini hatırlattı. Türkiye Haber Merkezi olarak sizin için Necmettin Erbakan'ın daha önce parti programlarında desteklediği ve...

Necmettin Erbakan 'Başkanlık' için ne dedi?
Türkiye Haber Merkezi / Özel Haber

Meclis'te Anayasa görüşmeleri yapılırken Cumhurbaşkanlığı Sistemi hakkındaki tartışmalar da devam ediyor.

Objective Research Center yani ORC'nin yaptığı araştırmalara göre vatandaşların %62'sinin destek verdiği yeni sisteme muhalefetten MHP Lideri Devlet Bahçeli de destek verirken daha önce de ortak miting yapmış olan CHP ve HDP ise yeni sisteme karşı çıkıyor.

Dün Saadet Partisi ise CHP ve HDP ile aynı görüşü benimsediğini ve oyunu 'hayır'dan yana kullanacağını açıkladı.

Peki MHP'nin ve vatandaşların yarısından fazlasının destek verdiği Cumhurbaşkanlığı Sistemi için Necmettin Erbakan'ın görüşü neydi?

Milli Selamet Partisi'nin kurucusu Necmettin Erbakan 1973 yılında yayımladığı seçim beyannamesinde 'Başkanlık Sistemi'ne geçişin zaruri olduğunu dile getiriyor ve bu durumun da nasıl olması gerektiğiyle ilgili açıklama yapıyor.Necmettin Erbakan'ın Başkanlık Sistemi ile ilgili maddesi şu şekilde:

"Devlet Başkanlığı olan Cumhurbaşkanlığı ile Hükümet Başkanlığı olan Başbakanlık birleştirilecek icraya kuvvet, sür'at ve müeasiriyet sağlanacaktır."

Erbakan, milletvekili sayısının azaltılmasını, tek meclis sistemine dönüşümün olmasını, devlet ve hükümet başkanlıklarının birleştirilmesini ve başkanı da milletin seçmesini savunduğunu seçim beyannamesinde de ayrıntılı olarak açıklıyor.

Erbakan bu düşüncesini yalnızca Milli Selamet Partisi seçim beyannamesinde belirtmiyor. Bu politikayı MSP'den önce açtığı Milli Nizam Partisi Programında (1969)'da savunuyor.

Bu programda da Erbakan, Türkiye'de devlet hizmetlerinin verimli, hızlı ve kudretli yürütülebilmesi ve aksaklıkların giderilmesi için başkanlık sisteminin getirilmesini zaruri gördüklerini dile getiriyor.Eski Türkiye'de günümüzde kullanılan sistemle kolay kapatılan siyasi partiler gibi kendi partisi de kapatılan Erbakan, Milli Nizam Partisi'nden sonra sırasıyla kurduğu Milli Selamet, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve günümüzde de devam eden Saadet Partisi'nde de görüşlerini aynen devam ettirmiştir.

Dün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun referanduma hayır demesi akıllara Saadet Partisi kurucusu Necmettin Erbakan'ın başkanlık sistemi hakkındaki düşüncelerini getirdi.

Günümüz sistemiyle kolay kapatılan siyasi partilerden kendisi de nasibini alan Necmettin Erbakan kurduğu her parti programında Başkanlık Sistemi'ni savunuyor ve bunun Türkiye için zaruri bir durum olduğunu dile getiriyor.

Peki Necmettin Erbakan bu sistemi isterken Temel Karamollaoğlu yeni sisteme neden karşı?

Karamollaoğlu'nun hayır açıklaması birçok kişiye CHP ve HDP'nin hükümetin bilhassa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı her şeye karşı çıkmasını hatırlattı. 

Partilerinin kurucusu ve yolundan gittiklerini söyledikleri Necmettin Erbakan'ın başkanlık sistemi hakkında net görüşleri varken Karamollaoğlu'nun yeni sisteme karşı çıkması ise aslında bu sistemi Meclis'e AK Parti'nin getirmesiyle ilgili olduğu görüşü ortak noktada birleştiriyor. Bu tavrıyla Saadet Partisi, CHP ve HDP'nin yanında yer aldığını gösterdi.

İşte Türkiye'de iz bırakmış önemli isimlerin 'Başkanlık' görüşleri

Turgut Özal:
 Parlamenter sistemin krizler ürettiğini dile getiren Özal, Türkiye'nin var olabilmesi için başkanlık sisteminin gerekliliğini savunmuştur. Hatta 1993'te konuk olduğu 32. Gün programında gazeteci Mehmet Ali Birand'a başkanlık sistemi hakkındaki görüşlerini anlatıyor.

Süleyman Demirel: Süleyman Demirel de başkanlık sistemini savunmuş hatta Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde başdanışmanlarından Mehmet Ali Bayar'a da bununla ilgili çalışmalar yaptırmıştır. Mehmet Ali Bayar'ın bu açıklamlarını Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi 17 Kasım 2016'da köşe yazısına taşıdı.

Alparslan Türkeş: MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de destek verdiği Başkanlığı Türkeş 9 Işık isimli kitabında 'Milliyetçi Hareket tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdır. Türk milleti, dünya imparatorlukları kurduğu devirlerde, kuvvetli, adil ve hızlı icra sistemini uygulamıştır. Kuvvetli ve hızlı icra, icra gücünün tek elde toplanmasıyla mümkündür. Bunun için tarih ve töremize uygun olarak, başkanlık sistemini savunuyoruz.' şeklinde savunmuştur.

Konular: saadet partisi, necmettin erbakan, cumhurbaşkanlığı,

Yorumlar