ÖZEL HABER

Putin'in Türkiye ziyaretindeki sır teklifi

AB'ye inat Rusya ile iyi giden ilişkilerin başlangıcını 2004'te Putin'in Türkiye'ye yaptığı ziyaret oluşturdu. Putin'in 2004'te yaptığı ziyarette Türkiye'ye iş birliği teklifinde bulunduğu ortaya çıktı.

Putin'in Türkiye ziyaretindeki sır teklifi
Türkiye’ye istediklerini yaptıramayan AB tehditvari hareketle geçtiğimiz günlerde müzakerelerin durdurulduğu kararını açıkladı. Bunun yanı sıra Türkiye’yi kendisine bağımlı hale getirmek isteyen Batı çeşitli oyunlarla ekonomimizi çökertmeye çalışıyor.

Moody’s’in kredi puanı, AB’nin müzakere durdurma kararı gibi Türkiye’ye bir anda birçok yerden gelen saldırılar tüm dünyada yankı buldu. Türkiye’nin ekonomisinin çökeceğini zanneden Batı’ya ise en güzel yanıtı yine 15 Temmuz darbesini püskürten halk verdi. Twitter’da başlatılan #BozDoları kampanyasıyla halk dolarlarını TL’ye çevirerek ekonomiyi canlı tutmaya çalıştı.

AB ile gerginleşen ilişkilerin aksine Doğu ile olumlu yönde gelişmeler yaşanıyor. Rusya Lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Batı’yı kıskandıran ilişki her geçen gün daha da yakın bir hal alıyor. FETÖ’cü darbecilerin ‘uçak oyunu’nda gerginleşen Türkiye Rusya ilişkileri Erdoğan ve Putin’in karşılıklı görüşmeleri ile tekrar yumuşadı ve karşılıklı ziyaretler gerçekleşti.Rusya’nın kurucu üyesi olduğu Şanghay İşbirliği Örgütü‘nde Diyalog Ortağı ülkesi olarak yer alan Türkiye için Şanghay İşbirliği Örgütü yeni bir başlangıcın kapısı olabilir. Geçtiğimiz günlerde Putin’e yönelik olarak “Türkiye Şanghay Beşlisi’nde neden olmasın” tarzı açıklamaları yapan Erdoğan, Rusya ile yapılacak anlaşmaların işaretini de verdi.

"Türkiye benim için 'varsa yoksa Avrupa Birliği' dememeli. AB, bizi tam 53 yıldır oyalıyor" açıklamalarında bulunan Erdoğan, Putin’e Şanghay İşbirliği Örgütü’nün içerisinde yer almak istediği teklifini de götürdüğünü ifade etti.Şanghay’ın kurucu üyeleriyle de ilişkileri iyi tutmaya çalışan Erdoğan’a 12 yıl önce Putin zaten işbirliği teklifini yapmış ve ilişkilerin zeminini oluşturmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde 7 Aralık 2004’te Türkiye’ye ziyarette bulunan Putin, “Bu hükümetle işbirliği yapılır” açıklamalarında bulunmuş, Erdoğan için de ‘verdiği sözleri tutan bir lider’ tanımlaması yapmıştı.2004’te zemini oluşturulan ilişkiler günümüzde daha sıcak hale gelmiş, yapılan anlaşmalarla resmiyet kazanmıştır. Türkiye’nin doğalgaz merkezi olma konumunu güçlendirmek amacıyla yürüttüğü çalışmaların başında gelen Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesi ile ilişkiler daha da güçlendi.AB tarafından 53 yıldır oyalanan Türkiye artık yönünü Doğu’ya çevirdi ve Rusya ile yeni anlaşmalar yoluna girdi. Zaten 12 yıl önce Putin tarafından bunun sinyalleri de verilmişti. Türkiye’ye yaptığı ziyaretle yeni bir dönemin başlangıcını oluşturan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’ye daha o zamanlar “AB’ye girmek için çok çaba gösteriyorsunuz ama gelin işbirliği yapalım” mesajını verdi. İşte o dönemki ziyaretler bugün meyvesini veriyor.

Batı’nın işine gelmeyecek, özellikle Türkiye, Rusya gibi iki güçlü devletin yer aldığı Doğu ortaklığı’nda her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor ve yeni anlaşmalar imzalanıyor. Bu anlaşmalar aslında AB’ye girme isteğini de geride bırakıyor.
 

Konular: türkiye, erdoğan, rusya, putin,

Yorumlar