ÖZEL HABER

Resim, heykel yetmedi bunu da yaptılar

Dünya üzerinde sıkça karşılaştığımız İslam düşmanlığı, dijital oyun platformlarında da kendini göstermeye başladı.

Resim, heykel yetmedi bunu da yaptılar
TÜRKİYE HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

İslam’a hakaretler karikatür, resim, heykel ve kitaplarda sınırlı kalmadı. İslamiyet’te kutsal kabul edilen simgeler ve yazılar dijital oyun platformlarında hakaret edici içerik olarak gösteriliyor.

Türkiye Haber Merkezi olarak incelediğimiz Resident Evil adlı oyunda, uzun beyaz elbise giyip sarık takan grubun askerlere saldırdığı görülüyor. Arap Müslümanların giyiniş tarzı olan uzun elbise ve sarık, terörist kıyafeti olarak gösterilip bilinçaltına yerleştiriliyor. Savaşlar genelde çölde başlıyor. Bu da yine İslamiyet’in ortaya çıktığı toprakların coğrafi şeklidir. Sadece çöl benzetmesi değil aynı zamanda ev yapısı da İslamiyet'in doğduğu yıllardaki özelliklerle birebir örtüşüyor.


Resident Evil

Serious Sam adlı oyunda ise zombiler Hz. Ali’nin mezarından türüyor. Toplandıkları alanda genelde kare şeklinde olan bir yer, üzeri siyah bir örtüyle örtülmüş. Bu da İslamiyet’te kutsal kabul edilen dini mekan Kabe’nin dış görünümüne benzetilmiş.

İslam düşmanları, algı operasyonuyla çocuk yaştaki bireylere bu tarz oyunlarla Müslümanları terörist olarak lanse ediyor.

Oyunlardaki İslamofobi temaları ses ve efektlerle de destekleniyor. Seslerin tınıları kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim'in söyleyişiyle aynı. Oyunda bu sesin duyulması tehlikenin yaklaştığı anlamına geliyor.

Hitman adlı oyunda Peygamber Efendimizin doğumu ve kronolojik olay sıralaması ile ilgili görsel bir animasyon hazırlansa da, ana tema en büyük teröristin doğumu olarak gösteriliyor. Oyuna göre teröristler askerlere yakalanınca ‘Allahu Ekber’ diye bağırıyorlar.İslam ve ezanın azılı düşmanı işgalci devlet İsrail ise ‘Bomb Gazze’ adlı oyunuyla ne kadar çarşaflı kadın, çocuk, cübbeli adam öldürülürse oyunu oynayanlara o kadar artı puan veriyor.

Çarşaflı kadınların olduğu bir başka oyun ise ‘Pacman’. Oyunun içeriği ne kadar çarşaflı kadın toplayıp yakar,asar ya da öldürürsen o kadar puan kazanıyorsun.

Kadın hakları diye bağırıp çağıran bazı kuruluşlar bu tarz oyunlarla ilgili bir açıklama yapma gereği bile duymadı.

Kitle iletişim araçlarının internet bazlı kullanımı arttıkça İslamiyet’e karşıtlık da o kadar artıyor. Bunun nedeni teknolojiyi geliştirenlerin arasında İsrailli oyun kurucuların fazla olmasıdır.

Konular: terör, dijitaloyun, islam,

Yorumlar