ÖZEL HABER

Sahte belgeyle FETÖ aklaması!

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastinin en büyük şüphelisi olan FETÖ'yü aklama çabaları başladı. Başta İran ajansları olmak üzere Rus haber ajansı Sputnik de sosyal medyada dolaşan sahte bir belgeyle suikasti El Nusra'nın üstlendiğine dair algı operasyonu yaptı.

Sahte belgeyle FETÖ aklaması!
Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'u öldüren suikastçiyi El Nusra’cı olarak gösteren haberler sosyal medyada hızla yayıldı. Bütün işaretlerin, katilin FETÖ’cü olduğunu göstermesine rağmen, özellikle İran kaynaklı haber ajansları sahte bir belgeyle 'Suikasti El Nusra üstlendi' haberlerini manşetine taşıdı. 

İran kaynaklı sahte belgenin sosyal medyada yayınlanmasından sonra Rus Haber Ajansı Sputnik, 'Suikasti El Nusra üstlendi' manşetiyle fitili ateşledi ve başta Cumhuriyet olmak üzere FETÖ sevici medya da algı operasyonunu devam ettirdi.  

El Nusra’nın saha liderlerinden biri bu haberleri yalanlarken söz konusu belgede de, El Nusra tarafından yayınlanan belgelerden farklılıklar göründü. 

İşte o belge;


 
Peki bu haberi kim ne için yaptı ve amacı neydi?

Asılsız haberler İran medyasından ortaya atıldı. İran medyası, bir yayına dayandırdığı haberde, Rusya Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesini Fetih Ordusu’nun üstlendiğini iddia etti. Suikastçinin her geçen gün FETÖ’yle olan ilişkisini artıracak delillerin ortaya çıkmasıyla da İran işbirlikçisi FETÖ’cüler yeni planlarını devreye koydu ve haberi hızla yaymaya çalıştılar. Suikasti kendi üzerlerinden atmak ve olayı işlerine gelecek şekilde sonuçlandırmak isteyenler suikastin arkasında El Nusra olduğu haberlerini ortaya attılar.

Suikastin kimin işine yarayacağına bakılırsa zaten her şey apaçık ortaya çıkıyor. Rusya ile iyi giden ilişkiler, Suriye'de ateşkes sağlanması için yapılan çalışmalar ve FETÖ’ye karşı yapılan başarılı operasyonların olduğu şu günlerde bu olaylardan memnun olmayanlar ise zaten belli. FETÖ’cüler, ABD, İran ve Rusya ile Türkiye'nin yakınlaşmasını istemeyen bazı Rus medyası asılsız haberleri ve sahte belgeyi insanlara gerçek belge olarak sunarak ortalığı karıştırmaya çalıştılar. 

Cumhuriyet ve CHP'den FETÖ aklaması

Bunun yanı sıra CHP'liler de FETÖ'yü aklama çabasına girerek suikastin El Nusra tarafından üstlenildiği haberlerini büyük bir hızla sosyal medyada yaymaya çalıştılar. CHP'li vekiller, parti üyeleri sosyal medyadan bu haberi paylaşıp FETÖ'cüleri aklama çabalarına girdi. Terör propagandası yapmaktan çekinmeyen Cumhuriyet gazetesi de bu haberi manşetten gördü. Resmen El Nusra üstlendi şeklinde verdiği haberle algı operasyonuna girişti.

Sputnik manşete taşıdı

İnternette dolaşan asparagas haberi Rus haber ajansı Sputnik de belgeyi gerçek olarak gösterip ”Karlov suikastını, eski adı El Nusra olan Fetih el Şam üstlendi” şeklinde manşetine taşıdı. Sosyal medyada belgenin yalan olduğu haberleri yayılınca kaynağını Mısır gazetesi El Yum El Seba'ya dayandırdı.

Charles Lister tarafından yalanlandı

ABD'li analist ve uluslararası ilişkiler uzmanı Charles Lister da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla suikasti El Nusra’nın üstlendiğinin yazılı olduğu sahte belgenin yalan olduğunu, gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

El Cezire muhabiri de gerçek değil dedi

Bunun yanı sıra bu yalan haber El Cezire Türkiye muhabiri Can Hasasu tarafından da yalanlandı. “Suriyeli muhalif grup Fetih Ordusu'nun  Rus Büyükelçisi suikastini üstlendiği yönündeki haberler doğru değil.” diyen Can Hasasu, “Zaten söylentiyi yayanlar fena karıştırmış. 'Fetih Ordusu’ diyorlar ama bildiri diye paylaştıkları yazıda ‘Şam'ın Fethi Cephesi’ yazıyor. Karlov suikastı faili haberi bu bildiriye bağlanıyor. Ama bildiri ne Fetih Ordusu ne de Şam'ın Fethi Cephesi hesaplarında yok!” ifadelerini kullandı.

Sözcü Peskov'dan açıklama

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov bir gün önceki açıklamasında ise  "Ortak inceleme heyetinin sonuçlarını beklemeliyiz... Hemen bir sonuç çıkarmaya çalışılmamalı" şeklinde yaptığı açıklamayla aceleci olunmaması gerektiğini vurguladı.

Konular: büyükelçi, rusya, fetö, andrey karlov,

Yorumlar