ÖZEL HABER

Srebrenitsa'da perde arkasındaki ülkeler

1995'te Avrupa'nın göbeğinde yaşanan insanlık tarihinin en utanç verici soykırımlarından Bosna Katliamının yıldönümü yine hüzünlü geçiyor. Konuyla ilgili Yasin Erçağlayan'a konuşan Gazeteci-Yazar Ardan Zentürk, tarihi zulme uzanan süreci anlattı.

2. Dünya Savaşından sonra Avrupa'da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak Dünya tarihine kazınan Srebrenitsa katliamı 22. senesinde hüzünle hatırlanmaya devam ediyor.

Kanlı soykırım hakkında Türkiye Haber Merkezi için Yasin Erçağlayan'ın sorularını yanıtlayan Gazeteci Ardan Zentürk, katliama giden süreçte büyük rol oynayan Birleşmiş Milletler ve Hollanda'nın yalnız olmadığını, Sırplara destek olan Fransa ve Almanya'nın da perde arkası varlığına dikkat çekti. 

"Dünyanın en kolay işi Müslüman öldürmek" diyen Zentürk, dünyadaki İslam karşıtı ırkçı ve ayrımcı yaklaşımın boyutlarını dile getirdi.

Srebrenitsa katliamı

Temmuz 1995'de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, "Krivaya 95 Harekatı"nın bir parçası olarak Srebrenitsa'yı işgal etmiştir. Yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış bir katliama dönüşmüştür. Çünkü Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde en az 8.372 kişi "Ratko Miladiç" komutasındaki ağır silahlı Sırp ordusu tarafından öldürülmüştür.

Ne Birleşmiş Milletler'in Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri katliama mani olmamıştır.

Konular: bosna, srebrenitsa, yasin erçağlayan, ardan zentürk

Yorumlar