ÖZEL HABER

Trabzonspor'a kırgınlığım büyük

Trabzonspor'da üç döneme imza atan ve önemli başarıların mimarlarından biri olarak bilinen eski Teknik Direktör Giray Bulak, Trabzonspor'dan gelecek her teklife açık olduğunu ifade etti.

Trabzonspor'a kırgınlığım büyük
Trabzon'un en keyifli, hatta seyir tepesi diyebileceğimiz bir noktasında dünyaya geldi... Boztepe...

Her Trabzonlu da olduğu gibi kendini tanımaya başladıkça futbola olan merakı arttı. Hayallerini süsleyen futbolculuğa 13 yaşında Yolspor'la başladı. Artık onu kimse durduramayacaktı...

Spor anlamında kendini geliştirmek ve başarıya tırmanmak istiyordu. Kendisini geliştirmesindeki en büyük hedefi ise memleketinin takımı Trabzonspor'da görev almak içindi.

Yolspor'la başladığı futbolculuk serüveni ilk kez profesyonel olduğu Kocaelispor'da yaşadığı talihsiz bir sakatlık nedeniyle erken yaşta sona erdi. Ama o pes etmedi... Daha çok çalıştı... Futbolculuğa devam edemeyecekti belki ama bu onun futbolun içinde kalmasına engel değildi. Oyuncu yanını bir köşeye bıraktı. Sıra eğitici ve öğretici kimliğini ortaya çıkarmaktaydı.

Bir spor adamı, bir futbol adamı olmak için gerekli olan tüm mücadeleyi verdi. Hayallerinin takımı Trabzonspor'da belki goller atamadı ama yine o renklerin altında teknik direktörlük, yardımcı antrenörlük ve genel menajerlik olmak üzere üç döneme imza attı. Anadolu'nun birçok kulübünde hocalık yaparak önemli başarılar kazanmış bir spor adamı olan Giray Bulak'ın içinde Trabzonspor bir ukde olarak kaldı.

Şimdilerde İstanbul'un Kartal ilçesinde açtığı 'Giray Bulak Futbol Akademisi'nde minik yürekleri yetiştiren efsane ismin üç yıldır ara verdiği  teknik direktörlüğe başlamak için önceliği bordo- mavili takımdan gelecek herhangi bir teklif... 


Başarılı futbol adamı Giray Bulak ile futbol okulunda bir araya geldik. Sorularımıza futbol yolculuğundan başladık, anılarına ve kırgınlıklarına kadar tabiri caize hocamızın içini açtık...


Giray Bulak’ı tanıyabilir miyiz?


1958 yılında Trabzon Boztepe’de doğdum. Evliyim, üç tane çocuğum var.  İstanbul Anadolu Hisarı Spor Akademisi mezunuyum. Futbolculuk ve antrenörlük yaptım. Şu anda hem spor yorumculuğu yapıyor hem de kendi adımla açtığım futbol akademisinde geleceğin yıldızlarını yetiştiriyorum.

“Sakatlık beni futbolculuktan ayırdı”

Futbolculuk hevesiniz sakatlığınızdan dolayı yarım kaldı. Ama biz yine de sizi o zamanlara götürmek ve futbolculuk serüveniniz nasıl başladı diye sormak istiyoruz?

“13 yaşında Trabzon Yolspor’da futbola başladım. Sonra İstanbul’a geldim. Gedikpaşa’da oynadım daha sonra profesyonel olarak Kocaelispor’a gittim. Sakatlandım ve futbolculuğa erken veda etmek zorunda kaldım.  Futbolun içinde kalmak istediğimden antrenörlüğe başladım. İlk olarak 1980 yılında Trabzonspor altyapısında görev aldım. 1981 - 1982 yıllarında Trabzon’da Doğanspor ve Gençlerbirliği’ni çalıştırdım. Ardından Mardin Kızıltepe’ye gittim, bir yıl öğretmenlik yaptım ve böylelikle stajyerliğimi kaldırarak beden öğretmenliği hakkını elde ettim. Trabzonspor’da 10 yıl alt yapılarda çalıştım. Trabzonspor 2. Lig takımlarında yardımcı hocalık ve alt yapı sorumluluğunda bulundum. Daha sonra Anadolu’nun birçok kulübünde teknik adamlık görevlerini üstlendim. En son Mersin İdman Yurdun’da  çalıştıktan sonra bu görevime ara verdim. Son üç yıldır hocalık yapmıyorum. TRT’de yayınlanan ‘Stadyum’ programında futbol yorumculuğu yapıyorum aynı zamanda da kendi futbol okulumda yeni oyuncular yetiştiriyorum. “
 
 Hocam bize ‘Giray Bulak Futbol Akademisi’nden bahseder misiniz?

“Giray Bulak Futbol Akademiyi, futbolun içinde kalmak istediğim için kurdum. Kartal’ın Yakacık Mahallesi’nde bulunan okulumuza üç ayrı saha açtık. Akademimizin her geçen gün öğrenci katılım sayısı artıyor. Tahmin ediyorum ki yazın 150 - 200 civarı öğrencimiz olacak. Daha sonra burada takımlar oluşturacağız, elit gruplar seçilecek ve buradan  hem sporcu hem de sportmen gençler yetiştireceğiz.

 

“Doğru yerde doğru işi yapıyoruz”

Okulunuz aynı zamanda buraya bir renk katmış gibi duruyor...

Kesinlikle...  Okulumuzda futbol oynanıyor, piknik yapılıyor, aileler çocuklarını mutlu ve gönülleri rahat şekilde getirip akademimize teslim ediyor. Bu durum beni çok mutlu ediyor.  Özellikle çevre burada böyle bir spor okulunun olmasından çok memnun. Bu da bizim doğru yerde doğru işi yaptığımıza işaret ediyor. Bu bölgede özellikle okulumuzun bulunduğu alanda bir parça sorunlar vardı. Şu anda o sorunlar aşıldı. Burayı daha fazla nasıl geliştirebiliriz onu düşünüyoruz.”“Gelecek tekliflere açığım”


Hocam herhangi bir takımdan, teknik adamlık teklifi alsanız nasıl bakarsınız?

“Benim mühendislik yönüm çok fazla... Sıfırdan alıp yetiştirmeyi, geliştirmeyi çok seviyorum. Mesela bir ağacı büyük almam, fide şeklinde alır, diker ve 15 yıl büyümesini beklerim. Daha da bekleyeceğiz... Bu çocukları da küçük yaşta aldım büyütüp, geliştireceğim. Ama profesyonel bir takımdan iyi bir proje ile teklif gelirse yeniden hocalığı düşünürüm.”

 “Bir yanımda Trabzonspor’u bekliyorum”

Bordo- Mavili takımda üç döneme imza atmış, önemli başarılar elde etmiş bir futbol adamısınız. Trabzonspor yönetimi sizinle yeniden çalışmak istediğini söylese, cevabınız ne olurdu?

“Ben Trabzonsporluyum... En büyük amacımda Trabzonspor’da görev yapmak, Trabzonspor’da bulunmak ve Trabzonspor’a hizmet etmek. İnşallah bu da ileride olur diye düşünüyorum.”“Kendi çocuklarına sahip çıkmıyorlar”

Bordo- mavili camiaya kırgınlığınız var mı?

“Trabzonspor’da çalıştığım dönemde ben de şampiyonluğa oynadım.  Fakat benden sonra takıma 10 - 15 tane hoca gelmesine rağmen yönetimden bana henüz teknik direktörlük teklifi getiren olmadı. Ama bu teklif başarısız insanlara  en az 3 - 4 kez yapıldı. Trabzonlular maalesef kendi insana farklı davranıyor. Ben Trabzon’un merkez çocuğuyum. Trabzonspor’a her türlü hizmeti yapan insanlarız biz. Ailemizle, sülalemizle... Çünkü, Trabzonspor merkezden doğdu sonra insanlar Trabzonspor’un etrafında oldular. Maalesef bunları yaşıyoruz ve bunlar yaşanacakta biliyorum. Elbette kırgınım...  Çalıştığım dönemlerde beni farklı gören insanlar şimdi Trabzonspor’da görev yapıyor. Ama bunu ne yöneticiler ne de halkımız bilmiyor. Trabzon kendi yetiştirdiği değerlerin farkında değil. Mesela Şenol Güneş... Çıktı dünya 3. sü oldu. Beşiktaş’ı şampiyon yaptı. Ama şimdi gitse, aynı kırgınlığı veya aynı tepkiyi göstereceklerini düşünüyorum.”


 
“Taraftar yanımızda durmadı”

Bir Galatasaray maçında montunuzu yere atıyorsunuz. O maçla ilgili neler anlatacaksınız?

“Görev yaptığım 1983 yılında Trabzonspor son şampiyonluğunu yaşadı. 2010- 2011 şampiyonu yine biziz ama o dönem tescillenen şampiyonluğunu benim başladığım dönemde yaşamıştık. Trabzonspor’da yalnız görev yaptığım dönemde oldu. O maçta montu yere vurdum çünkü o zamanlar Galatasaray’ın ciddi anlamda kadrosu kuvvetliydi. Sarı –Kırmızılı takımla berabere kaldığımız halde bizim taraftarımız memnun olmuyordu.  Ama şimdi küçük takımlara yenilsekte takım her şekilde alkışlanıyor. Bizim dönemlerimizde öyle değildi. O yıllarda taraftarımız kendi çocuğuna hoyrat davranıyordu.”


 
Hocam futbolculuk mu antrenörlük mü? Hangisi daha meşakkatli?

“İkisi de zor ikiside fedakarlık istiyor. Sadece futbolculuk deyip geçmemek gerekiyor. Bir futbolcu için iki saat antrenman yapıyor ve geri kalan zamanı boş geçiyor diye düşünmemek gerekiyor. Ama birçok şeyden mahrum kalmak ve birçok şeyden kendinizi kısıtlamak zorundasınız. Gelişmek durumundasınız. Antrenörlükte ise daha büyük sorumluluğunuz oluyor. Futbolculukta grup dinanizmi için paylaşımcı olmak zorundasınız ama yine de sadece kendinizden sorumlusunuz. Antrenörlük bana göre daha zor çünkü orada daha verici oluyorsunuz. Öğretmek zorundasınız. Öğretmek hem öğrenmek hem de bilgi edinmenin neticesinde oluyor. Sorumluluk anlamında öğretici olmak hep daha zor olmuştur.”Hocam, Trabzonspor’da olduğunuz dönemlerden anılarınız var mı aklınızda, bizimle paylaşır mısınız?

“Akçaabat’ı görmeden Belçika’yı gördük”

“Trabzon karmasında oynarken Belçika’ya gitmiştik. Üç gün turnuva yapmıştık. 17 günlük seyehatte 14 gün yol, üç gün turnuva... Turnuvada, ‘Avrupa Liman Şehirleri Şampiyonu’ olmuştuk. Üç günlük turnuvaya o zaman uçakla değil otobüsle gitmiştik. Yani daha Akçaabat’ı görmeden Belçika’yı görmüş olduk. İlk defa renkli televizyonu orada görmüştük ve  televizyonun başından ayrılmamıştık.” Röportaj :  Elif Neslihan SAĞIR
     Türkiye Haber Merkezi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
 
 

Konular: giray bulak trabzonspor,

Yorumlar