ÖZEL HABER

Türkiye Haber Merkezi, CNN İnternational ve BBC'nin konuşlandığı Taksim'de

16 Nisan’da anayasa değişikliğine ilişkin yapılan ve yüzde 51.4’lük ‘Evet’ oyuyla beraber zaferle sonuçlanan referandumla ilgili asılsız iddialar ortaya atılarak, ikinci Gezi kalkışması zeminin hazırlandığı Taksim’i, Genel Yayın Yönetmenimiz Abdurrahman Uzun’un yapmış olduğu canlı yayınla birlikte yerinde...

Türkiye Haber Merkezi, CNN İnternational ve BBC'nin konuşlandığı Taksim'de
Türkiye Haber Merkezi-Özel Haber

Türkiye 16 Nisan’da, tarihinin en önemli halk oylaması için sandık başına gitti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni getirecek olan 18 maddelik Anayasa teklifinin oylandığı referandumda, millet tercihini yaptı, yüzde 51.4 oranında ‘Evet’ oyu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Başkan yaptı.

Ancak tabi ki Erdoğan’ın alnının akıyla kazandığı bu zaferin, Türkiye ve Erdoğan karşısında konuşlanmış şer odakları tarafından hemen kabul edilmeyeceği gözle görülür bir gerçekti.

Oyların sayılması ve kesin sonuçların yayımlanmasının ardından, gelen itirazlar, kendini bilmez tencere tavacıların mesken tuttukları Kadıköy, Beşiktaş gibi yerlerde yine sahneye çıkmaları, seçimde usulsüzlük iddiaları ve CHP’nin seçimin iptalini istemesi yukarıda yazdığımız cümlenin en somut örneklerinden oldu.

Taksim’de pusuya yattılar

Elbet içimizde olan düşmanlar kadar bir de dışarıdan gelenler vardı. 

Referandum sonuçlarında ‘Evet’ ve ‘Hayır’ oy oranlarının birbirine çok yakın olmasını, tencere tavacıların sokağa çıkmasını fırsat bilen ve daha öncesinde Gezi Parkı eylemlerinden de tanıdığımız, İngiliz ve Amerikan yayın kuruluşları CNN İnternational ve BBC canlı yayın araçlarını Taksim Meydanı’na getirdi.

Taksim’de iki gündür deyim yerindeyse pusuya yatan CNN ve BBC, ‘İkinci bir Gezi kalkışması mı geliyor?’ sorularını da beraberinde getirdi.Neticede, Türkiye’nin iç meseleleriyle çok yakından (!) ilgilenen bu iki yayın kuruluşunun pis emelleri, seçim sonuçlarını protesto eden kalabalığın Taksim’e çıkmasını, polislerle çatışma olmasını ve bu çatışmanın da anbean uluslararası arenaya aktarılmasına hizmet ediyordu.

Hemen akabinde bu seçimin tartışmalı hale getirilmesine de...

Hatırlanacağı üzere CNN İnternational ve BBC 2013 yılında yaşanan Gezi kalkışmasında, olayları tüm dünyaya manipüle ederek duyurmuş, olayları ve uluslararası kamuoyunu da Türkiye aleyhine kışkırtmıştı.

Yerinde inceledik

Biz de Türkiye Haber Merkezi olarak, 2013’te Hükümet’e karşı gerçekleştirilen ‘direniş’ adı altındaki hain hareketin, bir tekrarına dahi izin vermeyeceğimizi anlatmak ve göstermek üzere, oldukça fazla konuşulan iddiaları yerinde inceledik.Türkiye Haber Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Uzun’un Taksim’den gerçekleştirdiği ve 600 binden fazla kişinin de takip ettiği canlı yayınla beraber, Taksim’deki mevcut durum vatandaşlara naklen aktarıldı. 

“Kimse bu meydanları bırakmaz”

"Gerekirse Taksim’de sabaha kadar nöbet tutarım" diyen Abdurrahman Uzun, yaptığı canlı yayınla beraber vatanını, milletini seven tüm vatandaşlara teyakkuzda bulunmaları çağrısında bulundu. 

“24 saat ayakta durulması gerekiyorsa 24 saat ayakta dururuz” diyen Uzun, bu meydanların köpeklere bırakılmayacağının altını çizerek, memleketi, vatanı korumanın tencere tavayla değil, meydanlara inmekle, direnmekle olacağını ve artık hiçbir şeye eyvallah denmeyeceğini vurguladı. Öte yandan izinsiz şekilde canlı yayın araçlarını Taksim Meydan'ına konuşlandıran iki yayın kuruluşunun araçlarının kaldırdığı öğrenildi. Taksim'de alınan güvenlik önlemleri ise bir hayli dikkat çekti.

Konular: abdurrahman uzun, CNN International, gezi kalkışması, türkiye haber merkezi,

Yorumlar