ÖZEL HABER

Türkiye'yi hafife almayacaksınız!

Yenişafak yazarı Yusuf Kaplan bugün "Türkiye'yi hafife almayacaksınız!" başlıklı yazısında Türkiye'nin denge stratejisinden dengeleri kuran bir ülke haline nasıl geldiğini yazdı.

Türkiye'yi hafife almayacaksınız!
Yenişafak yazarı Yusuf Kaplan bugün "Türkiye'yi hafife almayacaksınız!" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Kaplan, Türkiye'nin uyguladığı düşmanları azaltan, müttefikleri çoğaltan denge stratejisi sayesinde Batılıların Türkiye üzerinde tasarladıkları planlarının püskürtüldüğünü dile getirdi.

Kaplan, Fırat Kalkanı operasyonuyla da uygulanan denge stratejisi politikasından dengeleri kuran bir ülke haline geldğimizi, " Fırat Kalkanı operasyonuyla hem oyun bozmaya hem de dengeleri kurmaya başladık. İşte önce İngiltere başbakanı May'in, yeni seçilen ABD Başkanı Trump'ı ilk ziyaret eden Başbakan olarak soluğu Türkiye'de alması, ardından Almanya başbakanı Merkel'in bir kez daha Türkiye'ye damlaması, bu izlediğimiz denge stratejisinin kazanımlarıdır. Bu kazanımlar, artarak hatta katlanarak devam edecektir..." şeklinde ifade etti.

İşte o yazı;

Önce İngiltere başbakanı May'in, Amerika ziyaretinin ardından koşa koşa Türkiye'ye gelmesi, bir hafta sonra da Almanya başbakanı Merkel'in Türkiye'ye damlaması önemlidir.

Neden önemlidir?

Şundan: Dünyada güç dengeleri yeniden kurulmaya çalışılıyor. Türkiye, bu dengelerin kurulmasında tıpkı yüzyıl önce Sultan Abdülhamid'in yaptığı gibi yine dengeleri kuran bir aktör rolüoynamaya başladı: Belki de yüzyıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez yaşanıyor bu. Bütün bunlar, bir kaç aydır izlediğimiz denge-stratejisinin ve ardından gerçekleştirdiğimiz Fırat Kalkanı operasyonunun meyveleridir.

Tarih, dalga-kırma ve dalga-kurma yolculuğudur. Önce dalga kırılır, çakıl taşları temizlenir; sonra da dalga-kurulur, yapı taşları döşenir. Gücün başka aktörlerin elinde olduğu bir zaman diliminde, dalga-kurmaya kalkışmak felâketle sonuçlanabilir.

Böyle zamanlarda, karşılaşılan engellerin aşılabilmesi için önce dalga kırma yolculuğu yapılması gerekir. Engeller aşılmaya başlandıkça, dalga-kırma hareketi, zamanla dalga-kurmaya imkân tanıyacak zeminler sunar. Osmanlı'nın durdurulmasından sonra her bakımdan tarihten çekildi Türkiye.

Hatta tarih yapmasını mümkün kılan ve varlık nedenini oluşturan medeniyet iddialarını terketmeye kadar vardırdı işi. Tarihin akışını değiştirmiş bir toplumun medeniyet iddialarını terketmeye kalkışması, intiharın eşiğine sürüklenmesi demekti. Ortaya çıkan tablo her bakımdan ürpertici oldu: Türkiye, tarihi sürükleyen bir ülke olma özelliklerini yitirdi; Batılıların yaptığı tarihin önünde sürüklendi durdu...

Yazının devamı için tıklayınız


 

Konular: Yusuf Kaplan, yenişafak,

Yorumlar