ÖZEL HABER

Zelikız: Müge Anlı kaç insanın hayatını değiştirdi?

Türkiye Haber Merkezi yazarı Zelikız bu hafta "Müge Anlı kaç insanın hayatını değiştirdi?" başlıklı bir yazı yazdı. Ve Zelikız, Müge Anlı'nın TV programcılığından ziyade, kamuoyunda nasıl bir insan olarak bilindiği sorusuna cevap bulmaya çalıştı.

Zelikız: Müge Anlı kaç insanın hayatını değiştirdi?
Yaptığı araştırma yazılarıyla kısa zaman önce Türkiye Haber Merkezi ailesine dahil olan Zelikız bu hafta milyonların gönlüne taht kuran TV programcısı Müge Anlı'yı stüdyosunda ziyaret etti. 

Zelikız, "Müge Anlı; duruşundan asla ödün vermeyen, kırmızı belirgin çizgileri olan, vatan sevgisine sözde değil özde sahip, merhamet, vicdan sahibi, muhteşem bir anne, sevdiklerine her dem kol kanat geren, sözünü sakınmadan söyleyen dobra bir kadın o!" diye kaleme aldı. 

İnsanların Müge Anlı hakkındaki düşüncelerini araştıran ve çıkan sonuçları Müge Anlı ile yaptığı sıcak sohbette kendisiyle paylaşan Zelikız, tüm Türkiye'nin tanıdığı ve takip ettiği Anlı'nın bilinmeyen insani özelliklerini okuyucularla paylaştı.

İşte o yazının tam metni;Yıllar önce Vatan Gazetesi'nde çalıştığım dönemde tanıştım Müge Anlı ile. O günden bugüne enerjisi, güler yüzü hiç değişmedi. Sık sık kendisini ziyarette bulunurum, sağolsun beraber hasbıhal ederiz. Bu hafta da Türkiye Haber Merkezi okurları için, Müge Anlı ile Tatlı Sert'in canlı yayın yaptığı Yenibosna'daki ATV stüdyolarına konuk oldum. Program aralarında ve sonrasında hayli sohbet ettik Müge Ablam ile. Bizimki soru cevap bir sohbet değil abla-kardeş muhabbeti olduğundan bir Müge Anlı ile Tatlı Sert yazısı yazmanın daha doğru olacağı kanaatine vardım. Bilvesile buyurunuz efendim…

Kameramanlarından ışıkçısına, yönetmeninden rejisine, asistanından güvenliğine, karınca misali çalışan, kar kış demeden yollara düşen, iz süren, durmaksızın araştırmalar yapan, seyircisiyle birlikte ağlayan, gülen koca yürekli insanlardan oluşan bir aile Müge Anlı ile Tatlı Sert ekibi. Değerli ablam Müge Anlı vesilesiyle ben de bu özel aile ile tanıştım.
Bu ailede üç özel isim de var. Pro. Dr. Arif Verimli, Av. Rahmi Özkan ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şevki Sözen...
Üçü de birbirinden kıymetli hocalarımız Müge Anlı ile Tatlı Sert'te konuların büyük bir titizlikle açığa kavuşturulması noktasında katkıda bulunuyor. Aramızda kalsın ama bir başkayazıda tek tek sizlerle buluşturmak arzusundayım hocalarımızı...

Müge Anlı; duruşundan asla ödün vermeyen, kırmızı belirgin çizgileri olan, vatan sevgisine sözde değil özde sahip, merhamet, vicdan sahibi, muhteşem bir anne, sevdiklerine her dem kol kanat geren, sözünü sakınmadan söyleyen dobra bir kadın o!

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Müge Anlı, yüksek lisansını ise Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde hukuk üzerine yaptı.
Genç yaşta çalışma hayatına başlayan Anlı azimle gazeteciliğe devam etti. Önce Dobra Dobra ile Kanal D ekranlarında izledik onu. Ardından belki de hayatına bambaşka bir kapı açan program olan Müge Anlı ile Tatlı Sert ile ATV ekranlarında izleyici ile buluştu.

2008 yılından beri yayınlanan programlarda; tam 72 faili meçhul cinayet aydınlatıldı. 1604 kayıp bulundu.
Aileleri ile yıllardır görüşmeyen yahut ailesini hiç görmemiş olan 192 kişi Müge Anlı'nın programı sayesinde ailelerine kavuştu ve bir araya geldiler.
Müge Anlı ile Tatlı Sert sadece Türkiye’de değil, Almanya, Hollanda, Norveç, İtalya , Amerika, Japonya gibi bir çok ülkeden sayısız kişiyi de hiç görmediği aileleri ile kavuşturdu.

Milyonlarca insanın Müge Anlı'ya dair düşüncesi vardı. Müge Ablam ile bir araya gelmeden önce, 'Müge Anlı deyince aklınıza ilk gelen' şeklinde bir soru ile küçük bir anket yaptım. Gelen cevaplar şöyleydi:

Anneme göre 'herkese yardım eden iyilik meleği'…
Kestaneci Hüseyin Amca ise 'bulunan kayıp çocuklar' diyordu onun için.
Simitçi Mustafa 'engelliler için elektrikli sandalye yardımlarından söz ediyordu.
Beş ayrı taksici 'Dilber vakası, Nezen Germiyan, hala bulunamayan Tokatlı iki küçük çocuk, günlerdir aranan AKUT, itfaiye, Sakarya kurtarma ekibi tarafından aranan Güvenlikçi Mustafa...
Tekstilci arkadaşım Füsun 'Hac'da öldü sanılan ancak yıllar sonra yaşadığına dair duyumlar alınan Batman'lı Fahire Karasözleriyle anıyordu onu...
Çiçekçi İlknur abla 'evlatlarıyla birlikte evsiz olan Coşkun ile ailesine yapılan büyük iyilik…
Komşularımız bitmek bilmeyen dolandırıcılık vakaları, tarihi eser bulma hevesiyle kazı işiyle uğraşıp sonunda yaşamlarını yitirenler...

İnanın bu liste uzayıp gidiyor. Binlerce insanın hafızasında kalan en önemli vakalardan biri ise; evladını sevgilisi ile birlikte öldürüp günlerce ekranda ağlayan Dilber'di. Her konuştuğum kişi bu olayı unutamadığını söylüyor.
Son dönemde beni ve milyonlarca insanı ekrana kilitleyen ve halen araştırılması devam eden 'Fahriye Kara' vakası.
26 yıl önce hac farizasını yerine getirmek için eşiyle birlikte kutsal topraklara giden Fahriye Kara ve eşi bir izdiham sonucu birbirlerini kaybetmişler. 1426 insanın yaşamını yitirdiği El Muaysem tünel izdihamında Fahire Kara'nın da öldüğü sanılmış.

Ancak köyde aldıkları duyumlar üzerine Fahire Kara'nın çocukları Batman'dan kalkıp Müge Anlı'ya geldiler. 26 yıl önce öldüğünü sandıkları anneleri ile ilgili bilgiler paylaşıldıktan sonra canlı yayında art arda şoke eden açıklamalar, telefonlar gelmeye başladı. Her arayan izleyici kutsal topraklarda Fahire Kara'ya benzer bir kadını tespih satarken gördüklerini, hatta konuştuklarını söyledi.
Türkiye'yi ayağa kaldıran, MİT'in dahi müdahil olduğu Fahire Kara olayında inanılmaz detaylar ortaya çıktı, adım adım yaklaşıldı kendisine. İnterpol tarafından araması çıkarılacak olan Fahire Kara'dan büyük bir umut ile haber bekleniyor. Ailesi gibi milyonlarca insan da bu olayın takipçisi...

Mütemadiyen çalışmalar gerçekleştiren araştırmacı-gazeteci Müge Anlı tarafından hayata geçirilen projeyle 27 bin 192 kişiye Sevgi İzi uygulandı. Sevgi İzi’nin Türkiye çapında 230 gönüllü uygulayıcısı bulunuyor. Ayrıca Sevgi İzi projesi kardeş ülke Azerbaycan’da da uygulanmaya devam ediyor. Proje sayesinde Türkiye’de bugüne kadar 84 kayıp kişi, dakikalar içerisinde bulunarak ailelerine teslim edildi. Müge Abla Allah senden razı olsun. Sen, bir programdan çok daha fazlasını yaptın. Sana dua eden gönül dostlarından biri de benim. Hani derler ya ayağına taş değmesin, değmesin be güzel ablam…

Bu program aracılığı ile ihtiyaç sahibi engellilere 5 bin 500 manuel,716  akülü olmak üzere toplamda 6 bin 216  tekerlekli sandalye ulaştırıldı.
İhtiyaç sahibi vatandaşlar için 4 ev alındı, 20 ev tadilat edildi.
Farklı şehirlerde çocukların eğitimi için 10 adet ödev evi açıldı.
Türkiye genelinde 361 okula ihtiyaçlarına göre yardımlar ulaştırıldı.
7 bin 772 öğrencimize kırtasiye malzemesi ve bot- mont yardımı yapıldı. 135 bilgisayar ve 166 fotokopi ve projeksiyon cihazı okullara ulaştırıldı.
Müge Anlı canlı yayında giydiği kıyafetlerini mezuniyet günlerinde ve özel günlerde giymeleri için istek de bulunan 1.140 kişiye ulaştırdı.

Gerek gazetecilik, magazin müdürlüğü yaptığı dönemde, gerek halen devam ettiği programında her zaman liyakat ilkesine önem veren Müge Anlı'nın son okuduğu ve önerdiği kitap 'Hayvanlardan Tanrılara / Sapiens Yuval Harari. 'Vizyondaki filmleri de takip ediyor, klasik müzik dinlerken huzur buluyorum' diyen Anlı aynı zamanda gerçek bir hayvansever. Program sonrası en büyük keyfi ise torunum dediği 20 aylık köpeğiyle vakit geçirmek.

10 yıldır reytinglerde yerini hep muhafaza eden ve daha yükseğe taşıyan Müge Anlı ile Tatlı Sert programına yazılı yahut görsel medyada neden bahsedilmez çok sık?
Evet rekabeti gözetelim ancak ortada bariz büyük bir başarı var ise hakkını da teslim edelim. Daha ne olsun be ablam…

Zorunlu dip not:
Yazıyı göndermek üzereyken bir haber düştü internete:
"RTÜK'ten Müge Anlı'ya kaçakçı alkışlattığı için ceza"
Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır bilmiyorum. RTÜK kimlerin elinde bunu da bilmiyoruz.  Yüzlerce insanın yüzünü güldüren, yüzlerce suçlunun yakalanmasında ciddi katkıları olan Müge Anlı gibi bir isme hangi akla hizmet bu ceza kesildi. Anlayan var ise beri gelsin. Umarım en kısa zamanda bu yanlıştan dönülür. Hem Müge Anlı'yı, hem de onunla gönül bağı kuran milyonları incitmezler.
Cümleten hayırlı haftalar efendim.

ZelikızKonular: thm, zeli kız, türkiye haber merkezi,

Yorumlar