POLİTİKA

1 Kasım'ı tek başına bilen şirketten referandum anketi

1 Kasım 2015'te gerçekleştirilen genel seçimlerin sonucunu tek başına bilen araştırma şirketi A&G'nin merakla beklenen anketini yayınlandı.

1 Kasım'ı tek başına bilen şirketten referandum anketi
Son 15 yılda her alanda gösterdiği dev büyüme ve gelişmeyle bölgesinde ve dünyada söz sahibi, küresel bir güç haline gelen Türkiye'nin, sistemsel açıdan taşıdığı; çift başlılık, koalisyonlar, darbeler gibi birçok yük ve engelden kurtulmayı amaçladığı 16 Nisan referandumuna ilişkin son anket, 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri sonucunu tek başına bilen A&G Araştırma Şirketi'nden geldi.

İşte o çalışma:

Araştırma, 08-13 Nisan 2017 günleri TÜRKİYE genelinde 47 ilde, 252 mahalle – köy ve belde de, 18 yaş ve üstü toplam 6.048 denekle, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır.

Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı – tabakalı – tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise, cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

Örneklem seçilirken TÜİK ve Maliye Bakanlığı verilerinden faydalanılmıştır. Örneklemde Büyükşehir, Kent, İlçe ve kır ağırlığına uyulmuştur.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir.

Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde ± % 1,7'dir.

Araştırma kapsamında gidilen iller;

Adana, Adıyaman, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van ve Zonguldak'tır.

Anket sonuçlarına göre, yüzde 13,0 oranında 'Sandığa gitmeyeceğim, Boş oy vereceğim ve Kararsızım' diyenler orantısal olarak dağıtıldığında %60,8 EVET, %39,2 HAYIR oranı ortaya çıktı.

Konular: araştırma, türkiye, a&g, 16 nisan referandum,

Yorumlar