POLİTİKA

3 liderden ortak açıklama

Terör konusunu görüşmek için Çankaya'da bir araya gelen üç parti lideri ortak açıklama yaptı.

3 liderden ortak açıklama

Terör saldırılarının ardından Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli ile Çankaya'da bir araya geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile terör saldırılarını ele almak üzere Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Toplantı kararı tüm Türkiye'yi yasa boğan Beşiktaş'taki hain saldırıda 44 şehit vermemizin üzerine alındı.

Liderler zirvesi Köşk'te başladı

Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgilere göre, Başbakan Binali Yıldırım, son dönemde meydana gelen terör saldırılarını görüşmek üzere CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli'ye bir davet gönderdi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesi başladı.

Çankaya Köşkü'nde, saat 10.30'da başlayan görüşme, basına kapalı gerçekleştiriliyor.

3 liderden ortak açıklama

Önce Başbakan Yıldırım söze girdi:

"Şunu gördük ki terörle mücadele konusu Türkiye’de siyaset üstü bir konudur ve parti düşüncelerimiz farklı olsa da terörle mücadele konusunda kararlılık gerek CHP, gerek MHP gerekse de AK Parti’de devam etmektedir. Bu konuda yapılacak her türlü çalışmada, kararda, yasal düzenlemede sayın genel başkanlar gerekli katkıyı sonuna kadar vereceklerini ifade etmişlerdir.

Ülkemizin hem Doğu'da, Güneydoğuda, hem de Güney sınırlarımızdaki Suriye ve Irak’ta devam eden terörle mücadele faaliyeti bir beka sorunudur, ülkemizin gelecek sorunudur. Kim ne derse desin bizim açımızdan anlamı yoktur, anlamı olan Türkiye’nin toprak bütünlüğü, ülkenin birliği beraberliği.

Bu çerçevede geniş kapsamlı değerlendirme yaptık. Sayın Genel Başkanlarla paylaşma fırsatı buldum. Önerileri dinledik, not aldık, gayet verimli bir toplantı oldu. Teşekkür ediyorum."


CHP lideri Kılıçdaroğlu:

"Sayın Başbakan, yaşanan terör olayları dolayısıyla bizi bilgilendirdi. Kendisine teşekkür ederiz. Terör konusunda bütün siyasal partilerin ortak tavır takınması, hep beraber mücadele etmemiz gerektiği konusunda hemfikiriz. Ülkedeki 80 milyonun ortak tavır takınması lazım, Türkiye süratle terör olaylarını bitirmelidir. Bu bir siyasi partinin çözeceği bir olay olmanın ötesinde, ortak sorundur. Ortak mücadele gerekir. Kim bu mücadeleye ön ayak oluyorsa bizler her türlü desteği veririz. Umuyoruz Türkiye bu olaylardan süratle kurtulur."

Bahçeli:

"Sayın Başbakanın çağrısı üzerine Türkiye’de sürdürülmek istenen terörle mücadeleyi değerlendirme arzusuyla yapılmış toplantı, milletin taleplerine cevap verecek olgunlukta geçmiştir. Terörle mücadelenin kesin ve acımasız bir kararlılıkla sürdürülmesi konusunda siyasi
partiler hemfikirdir. Her ikisine de teşekkür ediyorum."Görüşmeyle ilgili salı günü açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan belki farklı bir sunuş yapacaktır. Bizi bilgilendirecektir, bizim görüşlerimize ihtiyaç duyarsa biz bu görüşlerimizi kendilerine aktaracağız" demişti.
 

Konular: mhp, ak parti, Chp,

Yorumlar