POLİTİKA

ABD El Bab için yeşil ışık yaktı

Türk ordusunun Menbiç'e ilerlemesine itiraz eden ABD, El Bab için DAEŞ'ten temizlenilmesi gerekiyor açıklamasıyla yeşil ışık yaktı.

ABD El Bab için yeşil ışık yaktı
Birliklerin Menbiç’e ilerlemesine itiraz eden Washington, Çobanbey’in güneyindeki El Bab için yeşil ışık yaktı.

ANLAŞMAZLIK TOPLANTIYLA AŞILDI

Türkiye’nin 24 Ağustos’ta Gaziantep Karkamış’tan Suriye’deki Cerablus’a girerek başlattığı sınır ötesi operasyonun, Menbiç’in kuzeyinde en büyük bileşeni PYD’nin silahlı kolu YPG unsurları olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile bir çatışmaya dönüşmesi üzerine Ankara ve Washington arasında yaşanan anlaşmazlık 4 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama arasında yapılan toplantının ardından şimdilik aşıldı.

Ve geçen hafta hem Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes hem de Savunma Bakanı Ash Carter’ın açıklamalarıyla Türk Ordusu’nun muhalif unsurlarla Cerablus’tan güneydeki Menbiç’e ilerlemelerine itiraz eden Amerikan yönetimi, Menbiç’in batısında yer alan, halen IŞİD’in elindeki El Bab için yeşil ışık yaktı.

"DAEŞ'TEN KURTARILMALI"

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, “Biz Menbiç DAEŞ’ten temizlendiği için Türkiye’nin Menbiç’e ilerlemesini istemedik. Ancak El Bab halen DAEŞ’de ve ne kadar çok yer DAEŞ’den kurtarılırsa o kadar iyi.” diyerek operayona destek verdi.

Yetkili, ayrıca Türkiye’nin itirazı sonrası SDG’nin de batıya ilerlemeyi bırakıp Fırat Nehri’nin doğusuna çekildiğini ve hedef değiştirdiğini belirterek “SDG artık Fırat Nehri’nin batısında ilerlemeyecek. Planlar Rakka için” diye konuştu.

ABD DIŞİŞLERİ: MENBİÇ'İ YEREL NÜFUS YÖNETMELİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adlı grubun liderleriyle görüştüğünü bildirdi.

6 Eylül tarihli günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Toner, “Brett McGurk ayrıca IŞİD’e karşı mücadelede SDG’ye yönelik ABD desteğini teyit etti. Aynı zamanda SDG tarafından verilen taahhütlere uyulmasının önemini vurguladı. Tüm bu görüşmelerinde çatışmaların önlenmesi ve çabaların birleştirilmesini teşvik etti” dedi.

Toner, SDG içindeki YPG unsurlarının Fırat’ın doğusuna dönme sözünü yerine getirdiklerini yineleyerek, DAEŞ’ten kurtarılan Menbiç’in yerel nüfus tarafından kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

Konular: menbiç, cerablus, türkiye, politika,

Yorumlar