POLİTİKA

ABD'den 'PYD' açıklamasına düzeltme

ABD Dışişleri'nden, Türkiye'nin tepki gösterdiği "PYD masada olmalı' açıklamasına düzeltme geldi.

ABD'den 'PYD' açıklamasına düzeltme
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu PYD’nin çözüm masasında yer alması gerektiğine dair sözlerine açıklık getirdi.

Sözcü, Suriyeli Kürtlerin Suriye’nin geleceğinde söz hakkı olması gerektiğine vurgu yaparak, Türkiye’nin tepkisine yol açan açıklamasının illa ki ‘PYD masada olmalı’ anlamına gelmediğini savundu.

Sözcü, 'Türkiye’nin gösterdiği tepkiye bir yanıtı olup olmadığı sorusuna' şu ifadelerle yanıt verdi:

"Bütün Suriyelilere söz hakkı"

“Uzun zamandır Suriye krizine Suriyelilerin yöneteceği ve daha temsili, barışçıl ve birleşik bir ülke yaratabilecek bir siyasi çözüm bulunması gerektiğini söylüyoruz. Salı günkü sözlerimin tek nedeni ve tek bağlamı buydu. BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı açıkça, Suriye’nin geleceğine Suriyelilerin karar vereceğini belirtiyor. Ve bütün Suriyelilerin -ki bu, Suriyeli Kürtleri, Arapları, Türkmenleri, bütün grupları kapsar bu süreçte söz hakkına sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla, yeni görüşme ve müzakerelerin başlaması halinde masada illa ki kimlerin olması gerektiğinden söz etmiyordum. Basitçe, bu siyasi süreçten ne çıkarsa çıksın, bunun bütün Suriyelilerden kabul görmesi gerekeceğini söylüyordum. Bütün Suriyelilerin söz hakkı olmalı.”

Sözcü, “Bu Amerikan poziyonunda bir değişiklik anlamına mı geliyor?”
 sorusuna da, “Kesinlikle hayır. Aylardır bunu söylüyoruz” yanıtını verdi. 

PYD için ne demişlerdi?

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye görüşmelerinde gelinecek süreç içinde, Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu PYD'nin de masada yer alması gerektiğini söylemişti.

Konular: dışişleri, pyd, türkiye, masada olmalı,

Yorumlar