POLİTİKA

ABD'den AGİT'in Türkiye raporuna ilişkin açıklama

Türkiye'nin verdiği 'Evet' kararıyla geleceğini şekillendirdiği 16 Nisan referandumu ile ilgili AGİT'in skandal raporu sonrası, ABD'den, 'raporda yer alan endişeler not edildi' açıklaması yapıldı.

ABD'den AGİT'in Türkiye raporuna ilişkin açıklama
Türkiye'deki referanduma ilişkin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) raporunun yayımlanmasının ardından, ABD'den, "raporda yer alan endişeler not edildi" açıklamasını geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Türkiye'nin liderlerinin muhalefetin görüşlerine ve ifade özgürlüğüne saygı göstermesi gerektiği" ifadesi yer aldı.

Washington, uluslararası gözlemciler raporlarını açıklayıncaya kadar referandum sonuçları ile ilgili yorum yapmayacağını duyurmuştu.

"Sonuçlara itirazımız yok"

Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünü vekaleten yürüten Mark Toner, Washington'ın sonuçlara itirazı olmadığını söyleyerek şunları söyledi:

"Demokrasiler, özellikle tartışmalı konularda, karşıt görüşlere saygı göstererek güç kazanır. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye demokrasisine destek vermeye devam edecektir ki bu hususta hukukun üstünlüğü ve özgür basın kavramlarına bağlılık esastır"

Mark Toner, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyelerinden oluşan heyetin tam raporunu bekleneceğini de sözlerine ekledi.

Konular: karar, oylama, ABD, referandum,

Yorumlar