POLİTİKA

AK Parti ve MHP'li vekillerden 'Hollanda' kararı

TBMM Türkiye - Hollanda Dostluk Grubu'nun AK Parti üyeleri istifa etti.​ AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Özür gerçekleşene kadar Dostluk Grubu'nda bulunmayacağız" dedi. AK Partili vekillerin kararının ardından MHP'li vekillerin de Dostluk Grubu'ndan istifa ettikleri öğrenildi.

AK Parti ve MHP'li vekillerden 'Hollanda' kararı
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye ile Hollanda arasında ortaya çıkan diplomatik kriz sonrasında, Hollanda'nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı "İstenmeyen kişi" ilan ederek, sınır dışı etmesi, konsolosun gözaltına alınması ve Hollanda'nın Türk siyasetçilerine yaptığı diplomatik nezaketsizlik ve çirkinlik sonucunda, AK Parti'li üyelerin Türkiye-Hollanda Parlamentolararası Dostluk Grubu'ndan istifa ettiğini bildirdi.

Mustafa Elitaş, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkiler düzelinceye ve Türkiye'ye karşı yapılan bu çirkin tavrın giderilmesi için yapılması gereken bütün işlemler ve özellikle de özür gerçekleşene kadar, AK Parti'li üyelerin Dostluk Grubu'nda bulunmayacaklarını kaydetti.

MHP'li vekiller de istifa etti

AK Partili vekillerin, TBMM Türkiye - Hollanda Dostluk Grubu'ndan istifa etmelerinden sonra MHP'li vekiller de istifa etti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, söz konusu kararı Twitter'dan duyurdu:

"Türkiye-Hollanda Parlamentolararası Dostluk grubu üyesi MHP milletvekilleri bu görevlerinden istifa etmişlerdir."

Konular: Tbmm, dostluk grubu, istifa, karar,

Yorumlar