POLİTİKA

Aktay'dan YPG/PYD açıklaması: İzlemekle kalmayacağız

ABD'nin terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD/YPG'nin perdelenmesi için kurulan 'SDG''ye zırhlı araç ve silah yardımı yapması hakkında değerlendirmede bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay, "Endişeyle izliyoruz, ancak tabi ki izlemekle kalmayacağız, gerekeni elbette yapacağız"...

Aktay'dan YPG/PYD açıklaması: İzlemekle kalmayacağız
AK Parti Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

ABD'nin terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD/YPG'nin perdelenmesi için kurulan 'SDG''ye zırhlı araç ve silah yardımı yapması hakkında konuşan Aktay, "Endişeyle izliyoruz, ancak tabi ki izlemekle kalmayacağız, gerekeni elbette yapacağız" dedi.

İşte Aktay'ın açıklamaları şöyle;

Değerli arkadaşlar CHP TBMM'de anayasa görüşmeleri devam ederken demokratik hakkını sonuna kadar kullandı. Hatta daha fazlasını kullandı. Parlamentodaki süreci tıkamak için kendisine göre bütün yolları kullandı. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugünkü açıklamalarını ele almakta fayda var. CHP bütün eleştirilerini parlamentonun yetkilerinin azaltılması üzerine yapıyor. Ancak karar ordan çıktı. Sayın Kılıçdaroğlu TBMM'nin verdiği karara saygı duymalı. Üstelik o karar anayasayı değiştirme kararı değildir. Aslında parlamentonun yapmış olduğu şey anayasanın kendisine vermiş olduğu yetkileri kullanmak. 'Parlamentonun onurunu gücünü yetkisini korumak size mi düştü?' diye sorarlar.

"Anayasa teklifini çarpıtmaya hiç gerek yok ama ne yazık ki çarpıtılıyor. Bizim demokrasi anlayışımız halkı karar alma sürecine, doğrudan doğruya katmak, halkı iktidar yapmak. Demokrasinin en gerçekçi anlamı budur. 2007 referandumunda eksik kalan değişikliler bu anayasada tamamlanacak."

"Gerekeğini yapacağız"

ABD'nin, sözüm ona Suriye Demokratik Güçleri denilen, aslında büyük ölçüde terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan terör örgütü unsurlarına çıtayı biraz daha yükselterek zırhlı araçlar, daha nitelikli silahlar vermeye başlamış olması da bu açıdan endişeyle izlediğimiz bir husus. Sadece izlemekle de tabii ki kalmayacağız, bunun da gereğini elbette ki yapacağız.

Konular: ak parti myk, pkk, yasin aktay, ABD,

Yorumlar