POLİTİKA

Amerikan elçiliğinden 'nokta'lı YPG/PKK açıklaması

Jonh Bass'ın görevli olduğu ABD'nin Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yayınlayarak, terör örgütlerine hiçbir desteklerinin olmadığını iddia etti.

Amerikan elçiliğinden 'nokta'lı YPG/PKK açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Fırat Kalkanı'na ilişkin açıklamaları arasında DAEŞ'e karşı ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçlerinin durumuna ilişkin ifadeleri dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ'e karşı ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçlerinin Fırat Kalkanı Harekatı sonrası ortadan kaybolduğunu ve hatta terör örgütlerine destek olduğunu açıklamıştı.

Türkiye'nin Fırat Kalkanı kapsamında DAEŞ'e karşı adım adım temizlik sürdürdüğü günlerde, ABD'den gelen ve DAEŞ'e adeta nefes aldırmak anlamındaki, "Rakka'daki operasyonları bahara erteledik" şeklindeki açıklama ise olayın boyutlarını gözler önüne sermişti.

Bu duyurunun resmi olarak yapılması ise DAEŞ'li teröristlerin 'Türkiye'ye karşı daha da dirençli olabileceği, destek amaçlı sevkiyatlar yapabileceği" şeklinde yorumlanmıştı.

"Nokta" ne demek?

ABD'nin ayrıca, Türkiye'ye saldıran terör örgütü PKK'nın kollarına "DAEŞ'le mücadele ediyor" bahanesiyle defalarca silah yardımı yaptığının ortaya çıkmasına rağmen ortaya koyduğu 'reddetme' alışkanlığına bir yenisi daha eklendi. 

Başında John Bass'ın olduğu ABD Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yayınlayarak, terör örgütlerine destek olmadıklarını iddia etti. Açıklamada, cümle sonuna "Nokta" yazılması ise dikkat çekti. Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'nin yazılı açıklamasında, "YPG'ye PKK'ya silah vermiyoruz, nokta" denildi. Ancak PKK ve YPG'nin son dönemde kullandığı silahların tamamına yakını Amerikan yapımı.

Konular: pkk, uçak indirdi, pyd, destek,

Yorumlar