POLİTİKA

AP Başkanı Tajani’den AB’ye Türkiye uyarısı: Göçmen anlaşması önemli

Avrupa'da hortlayan Nazizme göz yummayı sürdüren Avrupalı liderlerden kendi çıkarları doğrultusunda gerilimi düşürmeye yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, "Türkiye ile iş birliğine devam etmeliyiz. Çünkü göçmenler konusundaki anlaşma önemli" dedi.

AP Başkanı Tajani’den AB’ye Türkiye uyarısı: Göçmen anlaşması önemli
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile yaptığı göçmen anlaşması konusunda "Sakin olmalıyız, pragmatik olmaya çalışmalıyız ve Türkiye ile iş birliğine devam etmeliyiz. Çünkü göçmenler konusundaki anlaşma önemli" dedi.

Tajani, Türkiye ile bazı Avrupa ülkeleri arasında yaşanan gerilimi değerlendirdi. Tajani, anayasa referandumunun ardından Ankara'nın "yeniden makul bir çizgiye dönmesini ve Avrupa'yla yapıcı ilişkilere sahip olmasını umduğunu" söyledi.
Ocak ayında AP Başkanı seçilen İtalyan politikacı bugün İtalya Devlet Televizyonu'nda (Rai) yayınlanan bir programa katıldı.

Tajani, Türkiye ile ilişkilerin sakinleşmesi ve "suların durulması" için çalışılması gerektiğini vurguladı.

Referandum bitince...

Türkiye'de devam eden referandum kampanyası nedeniyle durumun "hararetli" olduğuna dikkat çeken Tajani şöyle devam etti:

"Bu yüksek tonlar, ülke içinde Erdoğan'ın isteklerine desteği güçlendirmek için kullanılıyor. Referandum bitince Türkiye'nin yeniden makul bir çizgiye dönmesini ve Avrupa'yla yapıcı ilişkilere sahip olmasını umuyorum."

Tajani, AB'nin Türkiye ile yaptığı göçmen anlaşması konusunda ise "Sakin olmalıyız, pragmatik olmaya çalışmalıyız ve Türkiye ile işbirliğine devam etmeliyiz. Çünkü göçmenler konusundaki anlaşma önemli"
dedi.

Türkiye'nin resti

Hollanda ve Almanya'nın faşist tavrı sonrası Ankara'dan geri kabul anlaşmasının iptal edileceği yönünde açıklamalar gelmişti.

Konular: gerilim, avrupa, türkiye, almanya,

Yorumlar