POLİTİKA

Avrupa Konseyi'nden CHP'ye umut ışığı! AİHM'ye götürülebilir

Türkiye'nin tarihi bir adımla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne verdiği 'Evet' kararına engel olmak için elinden geleni ardına koymayan Avrupa'dan, referandumun iptal edilmesi için de çağrılar geliyor. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, YSK kararının AİHM'e götürülebilir olduğunu...

Avrupa Konseyi'nden CHP'ye umut ışığı! AİHM'ye götürülebilir
CHP, Yüksek Seçim Kurulu'nun referandum itirazı başvurularını iptal etmesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini söylemişti.

"AİHM'e götürülebilir"

Alman DW'nin haberine göre Jagland, Strasbourg'da yaptığı açıklamada hiçbir uluslararası kuruluşun herhangi bir ülkede bir referandumu geçersiz sayma imkanının bulunmadığını belirtip, "Ancak Türk Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) manipülasyon iddialarına rağmen referandumu iptal etmeme kararına karşı AİHM'e başvurulması düşünülebilir" diye konuştu.

Jagland, şimdiye kadar bir halk oylamasıyla ilgili bir yargı kararı bulunmadığını da belirtti.

İdama taviz verilmemeli

Jagland, idamın yeniden yürürlüğe sokulmasının Türkiye'nin 1950 yılından bu yana süren Avrupa Konseyi üyeliği ile bağdaşmayacağını vurgulayarak, "Bu konuda taviz verilemez. Aksi takdirde bu, Avrupa kıtasının batışı anlamına gelir" diye konuştu.

Konular: AİHM, genel sekreter, YSK, karar,

Yorumlar