POLİTİKA

Avrupa Parlamentosu'nda 'Türkiye' oylaması

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini oylayacak. Raportör Kati Piri'ye göre, parlamenterlerin çoğu Türkiye aleyhine oy kullanacak.

Avrupa Parlamentosu'nda 'Türkiye' oylaması
Strasbourg'da bu hafta toplanacak olan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına yönelik bağlayıcılığı olmayan kararın çıkması bekleniyor.

Geçici olarak dondurma

AP Genel Kurulu, yarınki oturumunda Türkiye'deki son gelişmeleri ele alacak.

Toplantı sonrası Perşembe günü, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin geçici olarak dondurulması önerisi de oylanacak.

Tavsiye niteliğinde karar

AP'nin Türkiye ile müzakereleri tek başına askıya alma yetkisi yok. Parlamentonun kararı, AB liderleri için tavsiye niteliğinde.

AP'deki 8 ayrı grubun oylarıyla alınacak karar, Aralık ayında yapılacak AB liderler zirvesinde yol gösterici olacak. Bu konuda son sözü AB liderleri söyleyecek.

'Teröre destek'ten tutuklu Demirtaş ziyaretine Türkiye izin vermedi

Benelux ülkeleri basınında, Türkiye'nin, Alman, İtalyan, Avusturya ve İsveçli parlamentetlerden oluşan milletvekili heyetinin Edirne Cezaevi'ni ziyaretine izin vermemesi nedeniyle AP oturumunda Türkiye karşıtı kararın çıkmasını büyük ölçüde kesinleştireceği yorumları da yapılıyor.

Raportör Piri'nin açıklaması

AP'nin haddini aşan açıklama ve davranışlarıyla bilinen Türkiye Raportörü Kati Piri, AP'deki parlamenterlerin büyük bölümünün müzakerelerin askıya alınmasından yana olduğunu açıkladı.

Piri, HDP'lilerin terör soruşturması kapsamında gözaltına alınması üzerine, 'Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin derhal askıya alınması' çağrısında bulunmuştu. 

Konular: aleyhte, Oturum, oylama, genel kurul,

Yorumlar