POLİTİKA

Avusturya çirkeflikte sınır tanımıyor

Bir süredir Türkiye'ye yönelik düşmanca açıklamalar yapan Avusturya, algı operasyonlarını sürdürüyor. "Türkiye'nin AB üyelik süreci iptal edilsin" diyen Avusturya'da bu sefer ise 'Türkiye'nin yoksul bir ülke olduğu' yalanı ortaya atıldı.

Avusturya çirkeflikte sınır tanımıyor
Avusturya Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Ewald Nowotny, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin önündeki engelin demokratik standartlardan ziyade ekonomideki yapısal sorunlar olduğunu iddia etti.

"UZUN VADEDE GERÇEKÇİ DEĞİL"

Nowotny, Türkiye'nin AB'ye üye olması halinde diğer AB ülkelerine kıyasla büyüklüğünün ve görece 'yoksulluğu'nun fonlarda sürdürülebilir olmayan hareketleri tetikleyebileceğini belirtti.

Nowotny, "Eğer bir ekonomide çok fazla eşitsizlik varsa bu ekonomik yapı sürdürülemez. Bu durum sorunlu göç hareketlerine neden olur. Üyelik adayı ülke ne kadar büyükse sorunlar da büyür ve Türkiye de bu anlamda esktrem bir örnek. Sonuçta yapısal gerekçeler nedeniyle üyelik seçeneği uzun vadede gerçekçi değil" şeklinde gerçeği yansıtmayan ifadeler kullandı.'MÜZAKERELER DURDURULSUN' İSTEĞİ

Avusturya Başbakanı Christian Kern de geçtiğimiz günlerde AB'nin Türkiye ile yürütülen üyelik müzakerelerini durdurması gerektiğini savunmuştu. Türkiye, AB'ye üye olması halinde Almanya'dan sonra nüfusu en yüksek ikinci ülke olacak.

Konular: Avusturya, türkiye, yalan, iftira,

Yorumlar